ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ «ΔΙΨΑΣΜΕΝΟΥΣ» ΠΑΤΡΙΝΟΥΣ Ο ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ

Νίκη για να «κλειδώσει» τα play off ήθελε ο Ερμής, ωστόσο οι «διψασμένοι» για βαθμούς Πατρινοί είχαν διαφορετική άποψη και παλεύοντας για την παραμονή τους επικράτησαν στο κλειστό της Νεάπολης με σκορ 80-87.

Το παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 έκρυβε παγίδες για τους γηπεδούχους, με τον ψυχωμένο Απόλλωνα Πατρών να αποδεικνύεται σκληρό καρύδι, ενώ το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Το «εύθραυστο» +4 του Ερμή με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (31-27) ισοφαρίστηκε με τη λήξη του τρίτου 10λέπτου, ενώ η εκπληκτική απόδοση του Σπυρόπουλου, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους έχοντας 2/2 βολές, 8/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετή, αφού πιο αποφασισμένοι οι φιλοξενούμενοι πήραν στο τέλος τη νίκη-ανάσα, στη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 16-14, 31-27, 57-57, 80-87

Ερμής Αγιάς: Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος 21 (1), Τζόλος 14 (2), Κόμματος 17 (2), Τριανταφύλλου 4, Ζιβάνοβιτς 6, Λάππας 4, Τσούμας, Λόλας 10.

Απόλλων Πατρών: Στεφανίδης 18 (2), Βλάχος 4, Μπέμπης 14 (3), Κασπίρης, Μολφέτας 19 (1), Ζούμπος, Μπαζίνας, Εζόμο 12, Δημακόπουλος 12, Καζαρνόφσκι 8.

ΔΗΛΩΣΗ Γ. ΛΙΒΑΝΟΥ

Όταν δεχόμαστε 87 πόντους στην έδρα μας είναι πολύ δύσκολο να κερδίσουμε, πόσο μάλλον όταν δέχεσαι 60 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν μπορώ πραγματικά να εξηγήσω τις μεταπτώσεις στην απόδοσή μας, τόσο από παιχνίδι σε παιχνίδι, όσο ακόμη και εντός μίας αναμέτρησης.

Και όταν συμβαίνει αυτό την ευθύνη την αναλαμβάνει ο τεχνικός.

Σήμερα ξεκινήσαμε καλά στην άμυνά μας, αλλά «σφιχτά» στην επίθεση και όταν δείξαμε το επιθετικό μας ταλέντο, δεν πήγαμε καθόλου καλά στην άμυνα και δεχθήκαμε 60 πόντους σ’ ένα ημίχρονο. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να κερδίζουμε τα ματς μόνο με το επιθετικό μας ταλέντο.

Πλέον δεν έχουμε εξασφαλίσει τίποτα, ακόμη και την είσοδό μας στα playoff. Χρειαζόμαστε οπωσδήποτε νίκη στο τελευταίο ματς με την Καστοριά στην έδρα μας και ίσως και μία νίκη στα δύο εκτός έδρας ματς για να κατακτήσουμε και την τρίτη θέση και να έχουμε πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΕΚΟΡ ΙΩΝΙΚΟΥ-ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο αγώνας της αγωνιστικής έγινε στο κλειστό του Πλάτωνα στη Νίκαια, εκεί όπου ένας «διαστημικός» Ιωνικός συνέτριψε όλα τα ρεκόρ της κατηγορίας σημειώνοντας 197 πόντους εις βάρος του ουραγού Εθνικού, εκ των οποίων οι 102 σημειώθηκαν στο ημίχρονο του αγώνα!