ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΗΣ ΑΕΛ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

Την παραμονή της και μαθηματικά στη μεγάλη κατηγορία «κλείδωσε» στο ΟΑΚΑ η ΑΕΛ που παίζοντας έξυπνα και ψυχωμένα απέναντι στην ΑΕΚ πανηγύρισε σπουδαίο 3ποντο επικρατώντας με 0-1.

Το παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής ξεκίνησε με αναμενόμενη αλλά ανούσια υπεροχή των γηπεδούχων, με τους παίκτες του Τζ. Φέστα να προσέχουν την άμυνα, ενώ κόντρα στην εικόνα του αγώνα η ΑΕΛ βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, όταν στο 28’ ο Μπράλιτς εκμεταλλεύτηκε εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόφσκι και με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του!

Με το γκολ του Μπράλιτς να χωρίζει τις δύο ομάδες ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, ενώ με την έναρξη της επανάληψης η Ένωση βγήκε μπροστά για την ισοφάριση, με τους «βυσσινί» ωστόσο να έχουν κλείσει καλά τους διαδρόμους μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν στο γήπεδο.

Εγγύηση ο Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια μπλόκαρε στο 53’ προσπάθεια του Πόνσε, ενώ στο 72’ η ΑΕΚ απείλησε με το Σβάρνα, το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ και στο 76’ ο κίπερ της ΑΕΛ δήλωσε παρών απομακρύνοντας σε κόρνερ προσπάθεια του Χουλτ.

Στο τελευταίο 10λεπτο η ΑΕΚ αύξησε την πίεση και στο 82’ άγγιξε την ισοφάριση, όταν σε φάση διαρκείας ο Πόνσε έκανε την προσπάθεια αλλά ο ο Mπράλιτς ήταν εκεί διώχνοντας τη μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος!

Στον έξτρα χρόνο τίποτα δεν άλλαξε, με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη (την πρώτη εκτός έδρας απέναντι στην ΑΕΚ) που σφράγισε και την παραμονή της στην κατηγορία.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Τσόσιτς (46′ Χουλτ), Οικονόμου, Σβάρνας, Κρίστιτσις, Άλεφ (71′ Αλμπάνης), Κλωναρίδης (59′ Μπακάκης), Μάνταλος, Γκάλο, Μπογέ, Πόνσε.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μόρας, Ζίζιτς, Μπράλιτς, Καρανίκας, Ζίφκοβιτς, Μπάλλας (71′ Ακόστα), Σετσέροβιτς, Γιακιμόφσκι (75′ λ.τ. Γκόλιας), Σικάφκα (90’+5′ Γρομητσάρης), Νούνιτς.