ΜΕΓΑΛΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαντωνίου που πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα στο τέλος και άξιους συμπαραστάτες τους συμπαίκτες του η Λάρισα ΚΑΕ με νέο τεχνικό στο τιμόνι της τον Β. Αγγέλου πανηγύρισε τεράστιο διπλό στη Ρόδο απέναντι στον τοπικό Κολοσσό επικρατώντας με σκορ 80-83.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με αέρα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο (27-19), ωστόσο οι παίκτες του Αγγέλου βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση, πήραν τα ριμπάουντ, ψαλίδισαν τη διαφορά και με ένα επιμέρους 6-13 στο τρίτο 10λεπτο κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το σκορ υπέρ τους (54-58).

Η τελευταία περίοδος έσπασε καρδιές, ωστόσο ψύχραιμοι οι παίκτες της Λάρισας ΚΑΕ «σκότωσαν» τον Κολοσσό, όταν στα 42’’ ο Παπαντωνίου με τρίποντο έγραψε το 79-81, ενώ μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα του Φλόιντ στο Τζάκσον και η ευστοχία στις βολές έδωσαν τη μεγάλη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 11, Μπρέιζελτον 11, Τζάκσον 12, Μπρούσεβιτς, Κρομά 26, Τσαλμπούρης 8, Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 6, Ντάνιελς 1, Τουντζιαράκης 5, Παύλος.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χάμιλτον 5, Ρέινολντς 13, Χείλαρης 4, Μπερχανεμέσκελ 8, Μαραγκός, Τσιλούλης 2, Χάρις 8, Βαβάτσικος, Φλόιντ 10, Παπαντωνίου 14, Τσιρογιάννης, Παρκς 19.