ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Σε ανοδική τροχιά η ΚΑΕ Λάρισα που μετά τις σπουδαίες νίκες σε Λαύριο και Πάτρα συνέχισε το σερί της επικρατώντας στο κλειστό της Νεάπολης του ΠΑΟΚ με σκορ 95-85 μετά από πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας τον Χίκι σε μεγάλη μέρα (26 π.).

Το παιχνίδι-φωτιά για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League συγκέντρωσε το ενδιαφέρον των φιλάθλων, που έδωσαν δυναμικό παρών στις κερκίδες του γηπέδου (μεταξύ τους και φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που ταξίδεψαν μεμονωμένα), με τους παίκτες του Β. Αγγέλου να μπαίνουν αποφασισμένοι στο παρκέ και να προηγούνται ακόμη και με 15 πόντους (25-10), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +10.

Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τη Λάρισα στο +6 (48-42), ωστόσο μεταμορφωμένος ο δικέφαλος στο τρίτο 10λεπτο πέρασε μπροστά με 60-62, με την τρίτη περίοδο να λήγει με τους φιλοξενούμενους στο +1 (69-70).

Το παιχνίδι απέκτησε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, ωστόσο ένα ξέσπασμα της Λάρισας 2’ περίπου λεπτά πριν το τέλος της έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (91-81), ενώ οι γηπεδούχοι με πολύ καλούς χειριστές μοίρασαν σωστά τη μπάλα, διαχειρίστηκαν τον χρόνο και ψύχραιμοι πανηγύρισαν στο τέλος τη μεγάλη νίκη.

ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΣ Ο ΠΑΡΚΣ

Σαν μικρό παιδί πανηγύριζε με τους συμπαίκτες του τη νίκη ο Παρκς, που επιβεβαιώνοντας το ρεπορτάζ του paidis.com πρόσφερε τη βοήθειά του στο κρίσιμο ματς με τον ΠΑΟΚ, αν και έχει συμφωνήσει σε όλα έχοντας υπογράψει συμβόλαιο με τη ρωσική Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 48-42, 69-70, 95-85.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Παπαντωνίου 9 (1), Γκάρετ 18 (1), Χάρις 13 (4), Ρας 8 (2), Παρκς 11, Χίκι 26 (2), Χείλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σόρτερ 16 (2), Σμιθ 11 (3), Σχίζας 3 (1), Ουίγκινς 4, Σαρικόπουλος 2, Νόουλς 18, Μπράουν 16 (3), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Μπεστ 4, Καραμανώλης.