ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Αποχώρησε με διάστρεμμα ο Χίκι

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση η ΚΑΕ Λάρισα γνώρισε την ήττα στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 83-67 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1, ενώ έχασε και τον Χίκι που αποχώρησε από το πρώτο 10λεπτο με διάστρεμμα.

Εκτός αγώνος οι παίκτες του Β. Αγγέλου, ξεκίνησαν δεχόμενοι τέσσερα σερί γκολ-φάουλ και με άθλια ποσοστά στην επίθεση (0/9 τρίποντα, 3/12 βολές) βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ, έχοντας να αντιμετωπίσουν και την απουσία του Χίκι που αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα επιχείρησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Ηρακλής διατηρώντας τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας κοντά στο καλάθι κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ στο τρίτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι ανοίγοντας την ψαλίδα ακόμη και στους 30 πόντους, για να κλείσουν το 10λεπτο στο +25 (69-44).

Μπρος στον επαπειλούμενο διασυρμό η ΚΑΕ Λάρισα ανασυντάχθηκε και έκανε την αντεπίθεσή της, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να «μαζέψει» το σκορ, χάνοντας τελικά τον αγώνα με 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Τέπιτς 4, Καββαδάς 20, Καλαϊτζίδης, Σούλερ 11, Κακαρούδης 3(1), Χάνλαν 21, Ντέιβις 13, Οκερεαφόρ 2 , Ζάρας 9.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 14, Τόμας 5, Χίκι, Χείλαρης 9, Ρας 8, Μαραγκός, Τσιλούλης 5, Σπυρόπουλος, Χάρις 1, Φλόιντ 13, Παπαντωνίου 12, Τσιρογιάννης.