ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League επικράτησε στο κλειστό της Νεάπολης του Ιωνικού με 82-72, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ρας, με τους Χίκι (αν και προερχόταν από τραυματισμό),  Γκάρετ και Παπαντωνίου να τον ακολουθούν στο σκοράρισμα και τον Φλόιντ να «καθαρίζει» στους αιθέρες!

Αποφασισμένοι να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους εμφανίστηκαν οι παίκτες του Β. Αγγέλου, που έχοντας «ζεστό» τον Ρας πήραν διψήφια διαφορά με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (13-3), ωστόσο ο Ιωνικός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-0 μείωσε στο 3ποντο για να κλείσει το 10λεπτο στο 18-12.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Λάρισα ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με την εικόνα του παιχνιδιού να μην αλλάζει και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 8 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ σε ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι ανοίγοντας την «ψαλίδα» στους 20 πόντους, με τον Ιωνικό να επιστρέφει και με μεγάλα σουτ να μειώνει στους 9 πόντους (61-52).

Οι παίκτες της Λάρισας δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, πήγαν το ματς στους +17 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με ψυχραιμία και σωστή διαχείριση χρόνου πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις B, Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτεναρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1).