![ΔΕΛΗΧΕΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΑΡΧΩΣΗΣ](https://paidis.com/wp-content/uploads/2018/12/ΔΕΛΗΧΕΙΑ-ΕΓΙΝΑΝ-ΣΑΡΧΩΣΗΣ-600x381.jpg)
Την αναγκαιότητα να αναλάβει ο δήμος Τυρνάβου πρωτοβουλίας για τη διατήρηση της προστασίας της πρώτης κατοικίας και τη στήριξη των δανειοληπτών που αντιμετωπίζουν πρόβλημα, τόνισε ο πρώην δήμαρχος Τυρνάβου Π. Σαρχώσης κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου την προηγούμενη Τρίτη.
Οπως τόνισε ο κ. Σαρχώσης ο δήμος, με δεδομένο ότι από τον Απρίλιο καταργείται η προστασία της 1ης κατοικίας, θα πρέπει να είναι αρωγός και συμπαραστάτης των δημοτών θυμίζοντας ότι η προηγούμενη δημοτική αρχή είχε θέσει στη διάθεση των δανειοληπτών έναν ολόκληρο μηχανισμό, παίρνοντας και διάφορες πρωτοβουλίες.