ΑΛΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΕ

Η διοίκηση της ομάδας τίμησε την ημέρα της γυναίκας

Ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε η Λάρισα ΚΑΕ, που στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League, επικράτησε στο κλειστό της Νεάπολης του Κολοσσού Ρόδου με 95-90, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.
Οι παίκτες του Β. Αγγέλου μπήκαν εντυπωσιακά στο παρκέ και προηγήθηκαν με +15 στο 6’, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Κολοσσός «ροκάνισε» τη διαφορά, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-21, ενώ στη δεύτερη περίοδο και σε ένα απόλυτα ισορροπημένο 10λεπτο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ 43-43.

Το παιχνίδι συνέχισε να διατηρεί όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας, ενώ με το σκορ στο 61-60 καθοριστική ήταν η τεχνική ποινή που δέχτηκαν ο Κρομά και στην επόμενη φάση και ο πάγκος των φιλοξενούμενων, την ώρα που ένα επιμέρους 10-2 έδινε αέρα 8 πόντων στη Λάρισα (68-60).

Τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, με τη Λάρισα πιο ψύχραιμη και αποφασιστική να διατηρεί μια μικρή διαφορά και με το σκορ 84-80 (38’) να σκοράρει με τον Χίκι για το 86-80 (φωνάζουν για νομότυπο διώξιμο της μπάλας οι φιλοξενούμενοι), να αντέχει στην πίεση και να πανηγυρίζει στο τέλος μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Β. Αγγέλου): Γκάρετ 9, Τόμας 11 (1), Ρας 21 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (5 ασίστ), Χίκι 22 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τσιλούλης 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 7 (5 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Α. Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοβ 14 (1), Ντάνιελς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κρομά 19 (6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 6, Αγκμπελέσε 18 (9/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Πουλιανίτης 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Παύλος.

ΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Η ΚΑΕ

Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ τιμώντας την παγκόσμια ημέρα της γυναίκας στον νικηφόρο αγώνα της με στον Κολοσσό Ρόδου για την 20η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της ΕΚΟ Basket League, μοίρασε λουλούδια σε όλες τις γυναίκες που βρέθηκαν στο γήπεδο, με ελεύθερη είσοδο, ενώ κατά την διάρκεια της ανάπαυλας των ημιχρόνων τρεις αθλήτριες της ακαδημίας Basketball Club Volos συμμετείχαν σε διαγωνισμό ελευθέρων βολών.
Η νικήτρια αθλήτρια έλαβε δώρο από τον συνεργάτη της ΚΑΕ, το φαρμακείο του κ. Δημήτρη Καραγιάννη, ενώ οι συμμετέχουσες αναμνηστικά της ομάδας.