ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΟΑΚΑ

Δεν τα κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ η ΚΑΕ Λάρισα, που γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 87-68, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, με το 20-7 τρία περίπου λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου να αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με τον Λίνο Γαβριήλ να βάζει τις φωνές και τον Παπαδάκη με δύο απανωτά 3ποντα να ξυπνά και τους υπόλοιπους μειώνοντας σε 20-13.

Καλύτεροι στο αέρα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανανέωναν διαρκώς τις κατοχές τους (14 επιθετικά ριμπάουντ στο ημίχρονο), με τους παίκτες της Λάρισας να βρίσκουν ωστόσο απαντήσεις μαζεύοντας τη διαφορά, με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ με διαφορά ασφαλείας (45-35).

Ανταγωνιστικοί οι Λαρισαίοι βελτίωσαν την άμυνά τους στην 3η περίοδο και παίρνοντας πόντους από τον Σακίλ Γκούντγουιν πάλεψαν για την ανατροπή και μείωσαν ακόμη και στους 4 πόντους (60-56) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου 10λέπτου, ενώ η ΑΕΚ με πολλές επιλογές στον πάγκο βρήκε τις λύσεις, πάτησε γκάζι στην 4η περίοδο και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2 (4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαυροειδής 10, Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μορέιρα 20 (7/10 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Ματσιούλις 3 (1), Γιάνκοβιτς, Ζήσης 4 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Γόντικας, Γκίκας 3 (1/7 σουτ), Λοτζέσκι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Γουέμπ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρας 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Σμιθ 6 (1), Μούρτος 11 (1), Μόσιαλος, Μπράουν 10 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Γκούντγουιν 14 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τσιούλκας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).