ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της BL επιβλήθηκε στο κλειστό της Νεάπολης του Μεσολογγίου με σκορ 84-58, με τον νέο τεχνικό της ομάδας Ν. Παπανικολόπουλο να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στην άκρη του πάγκου.

Με εμφανώς αλλαγμένη ψυχολογία εμφανίστηκαν στο παρκέ οι παίκτες της Λάρισας, οι οποίοι «βομβαρδίζοντας» από τα 6.75 και με τους Ρας, Μπέρι, Ουέμπ και Μπράουν σε μεγάλα κέφια πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, για να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας χτίσει διαφορά 14 πόντων (45-31).

Οι παίκτες του Ντ. Καλαμπάκου επιχείρησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με την έναρξη του τρίτου 10λεπτου και μείωσαν προσωρινά στους 8 πόντους, ωστόσο ψύχραιμη η ΚΑΕ Λάρισα κράτησε το προβάδισμα και με τον Μπέρι «ζεστό» αποκατέστησε την τάξη πανηγυρίζοντας στο τέλος μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ουέμπ 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ρας 14 (4/8 τρίποντα), Μπέρι 17 (5/7 τρίποντα), Σπυρόπουλος 3, Κώττας 4 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Καμάρας 3 (1), Μούρτος 9 (1), Παπαδάκης 3 (1)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χατζηνικόλας 11 (1), Γράβας 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Αμάρντι 8 (3/9 σουτ), Μπράουν 17 (6/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 3 (1)