ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Αγνώριστη στο πρώτο ημίχρονο η ΚΑΕ Λάρισα γνώρισε την ήττα στην Πάτρα από τον τοπικό Προμηθέα με σκορ 81-63, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League. Με τα επιμέρους 10λεπτα να δίνουν την εικόνα του αγώνα, οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των γηπεδούχων πετυχαίνοντας μόλις 3 πόντους στην πρώτη περίοδο και κλείνοντας το ημίχρονο στο – 21 (38-17), ενώ ο αγωνιστικός εγωισμός ορισμένων γλύτωσε την ομάδα από τον διασυρμό, αφού οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν, έκλεισαν την «ψαλίδα» και μείωσαν μέχρι και τους 12 πόντους (49-37) δίχως να καταφέρνουν κάτι περισσότερο.

Ο Προμηθέας πάτησε και πάλι το γκάζι και πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη, με την ΚΑΕ Λάρισα να καλείται να ξεχάσει γρήγορα τον αγώνα ενόψει και της δύσκολης συνέχειας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ)