ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο κλειστό της Νεάπολης, με την ΚΑΕ Λάρισα να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για τη 15η αγωνιστική της Basket League, γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση με σκορ 88-91. Οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου μπήκαν με διάθεση στο παρκέ και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρας προηγήθηκαν 14-7 στα μέσα της περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει ρυθμό και με πολυφωνία στην επίθεση να μειώνει κλείνοντας το 10λεπτο στο -4, ενώ η ΚΑΕ Λάρισα συνέχισε με καλό ρυθμό και στο δεύτερο 10λεπτο, με τον νεοαποκτηθέντα Ουάσιγκτον να δίνει βοήθειες και το ημίχρονο να βρίσκει τους Λαρισαίους στο +5 (43-38).

Σε μια μέτρια τρίτη περίοδο για τους γηπεδούχους ο δικέφαλος του βορρά «ροκάνισε» τη διαφορά και μείωσε στον πόντο (57-56), ενώ στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά και με το σκορ στο 72-75 (1:32) η τρίποντη βόμβα του Σμιθ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ο Μπιτς αντέδρασε (75-78) και ο Σμιθ απάντησε για το 78-78, ενώ το άστοχο δίποντο του Λοβ για λογαριασμό του ΠΑΟΚ έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο η ΚΑΕ Λάρισα ξέφυγε με 86-82, ωστόσο ο Γκρίφιν με μεγάλο σουτ μείωσε στον πόντο, ο Τέρνερ έδωσε προβάδισμα γράφοντας το 86-87 και ο ΠΑΟΚ με ένα απίστευτο come back πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 32-28, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α), 88-91.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον 11 (2), Ρας 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κώττας 5 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σμιθ 27 (4/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γουόσπαν 6, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3 (1), Γκόρντον 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρίφιν 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Μπιτς 4 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κονατέ 9 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Κάρτερ 17 (3/5 τρίποντα, 8/9 βολές), Τέρνερ 18 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)