ΝΙΚΗ-ΧΡΥΣΑΦΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Κρίσιμη η αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Basket League, με την ΚΑΕ Λάρισα να υποδέχεται στο κλειστό της Νεάπολης τον Κολοσσό Ρόδου και τους παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου να επιστρέφουν στις επιτυχίες πανηγυρίζοντας μια νίκη-χρυσάφι με σκορ 82-73.

Καλύτερη και πιο εύστοχη από την περιφέρεια η Λάρισα στο πρώτο 10λεπτο κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, ενώ εκμεταλλευόμενη και τις αμυντικές… αρρυθμίες των φιλοξενούμενων προηγήθηκε με +5 (20-15).

Η ΚΑΕ Λάρισα συνέχισε το ίδιο προσηλωμένη και με τον Μπράουν ζεστό από τα 6.75 (3/3 τρ.) κυριάρχησε στο παρκέ, ενώ με όπλο της τον πλουραλισμό στην επίθεση και την ευστοχία της από μέση απόσταση (10/13 δίποντα) έφτασε τη διαφορά στο +16 (37-21), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να κλείνουν την ψαλίδα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ 42-33.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Κολοσσό να κλείνει την άμυνα και να μειώνει στο -4 (58-54), ωστόσο η ΚΑΕ Λάρισα έτρεξε ένα καθοριστικό 8-0 κλείνοντας το 10λεπτο με το σκορ 62-54, έχοντας τον Σμιθ σε πολύ καλή κατάσταση (16 π.).

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός πάλεψε για την ανατροπή, με τη Λάρισα να παραμένει κυρίαρχη στον αέρα και εύστοχη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να πανηγυρίσει στο τέλος μια ιδιαίτερα σημαντική νίκη με σκορ 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 18 (6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρας 13 (3/4 τρίποντα), Κώττας 6 (5 ριμπάουντ), Γουόσπαν 9, Σμιθ 16 (6/10 σουτ, 3/3 βολές), Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντριτς 12 (2/7 τρίποντα), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπάισερ 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάτσον 5 (1), Καντέρ 15 91), Αγγελάκος.