ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Απίστευτος Χουγκάζ «εκτέλεσε» τη Λάρισα με 7/7 τρίποντα

Κρίσιμη η αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της BL για την ΚΑΕ Λάρισα, που στο κλειστό της Νίκαιας εμφανίστηκε προσηλωμένη για ένα ημίχρονο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να πάρει τη νίκη με σκορ 83-76.

Οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου μπορεί να παρατάχθηκαν στο παρκέ δίχως τους Σμιθ και Γουέσπαν, εμφανίστηκαν όμως πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο 10λεπτο του ματς, έβαλαν δύσκολα στον Ιωνικό (πλην του Μαυροκεφαλίδη δεν είχε λύσεις στην επίθεση) και προηγήθηκαν ολοκληρώνοντας την περίοδο στο +8, ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο κατάφεραν με μεγάλα σουτ και ευστοχία από μέση απόσταση να κλείσουν το ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους (38-49).

Με την έναρξη του τρίτου 10λεπτου ο Ιωνικός επέστρεψε στο παιχνίδι καταφέρνοντας λίγο πριν την ολοκλήρωση του 10λέπτου να μειώσει στο καλάθι (58-60), ενώ η ανάσα για τη Λάρισα ήρθε από τα 6.75, για να κλείσει την περίοδο στο +5 (58-63).

Ο Μπράντον Ρας οδηγούσε επιθετικά τη Λάρισα, ωστόσο τα προβλήματα στην άμυνα, τα 19 λάθη των φιλοξενούμενων και ένας απίστευτος Χουγκάζ, που με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα πήρε από το χέρι τον Ιωνικό, έφεραν τελικά στην ανατροπή και τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 8 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ), Πριτζέτ 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 15 (3/5 δίποντα, 0/1 τριποντα, 9/10 βολές, 1 ριμπάουντ 1 ασίστ), Χόλογουελ 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουχαϊμίν 5 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 11 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Χουγκάζ 23 (1/1 δίποντα, 7/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χόλιφιλντ 10 ( 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Κόνιαρης.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρας 18 (0/2 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Κώττας 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ 1 ασίστ), Καμαράς 3 (0/1 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 ( 1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ 4 ασίστ), Μούρτος 4 (2/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπυρόπουλος 2 (1/1 δίποντα, 1 ριμπάουντ), Παπαδάκης 7 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκόρντον 10 (3/5 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 1 κλέψιμο).