ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΕΣ ΑΜΥΝΕΣ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Οι απουσίες παικτών, ο κακός αμυντικός προσανατολισμός και η αστοχία στην επίθεση στοίχισαν στην ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Νεάπολης από το Περιστέρι με σκορ 78-98.

Με τους Ρας και Μπράουν άποντους στο πρώτο ημίχρονο και την απουσία του Τζ. Σμιθ να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου, με το σκορ να ξεφεύγει 1’ λεπτό πριν τη συμπλήρωση του τρίτου 10λεπτου και τη διαφορά να ανοίγει υπέρ του Περιστερίου (53-77), με τη Λάρισα να κλείνει κάπως την ψαλίδα τρέχοντας ένα επιμέρους 5-0, για να ολοκληρώσει την περίοδο στο -19.

Ο εξαιρετικός Παπαδάκης (22 π.) έδειχνε να παλεύει με μόνο σύμμαχο τον Ουάσινγκτον (16 π.), η Λάρισα επιχείρησε με μεγάλα σουτ να μαζέψει το σκορ, ωστόσο σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε ικανή για την ανατροπή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με πιεστικές άμυνες και πλουραλισμό στην επίθεση δεν απειλήθηκαν καθ’όλη του παιχνιδιού και πανηγύρισαν στο τέλος μια άνετη νίκη.

Η ΚΑΕ Λάρισα καλείται να ξεπεράσει γρήγορα την κακή εμφάνιση και τη βαριά ήττα και να ανασυνταχθεί ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο το Μεσολόγγι, που πιθανότατα θα κρίνει και την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 5 (8 ασίστ), Ουάσινγκτον 16 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ρας 2, Κώττας 5 (5 ριμπάουντ), Καμαράς 3, Καμπερίδης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούρτος 3, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 22 (0/2 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Γκόρντον 6 (3/4 δίποντα), Γουόσπαν 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσιούλκας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 2, ΜακΛιν 14 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζόουνς 18 (5/6 δίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 6 (2/3 δίποντα), Τσαϊρέλης 14 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 7 ασίστ), Γούνταρντ 7, Σαλούστρος 7, Τόλα 2, Γκουτιέρεζ 11 (1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ευσταθιάδης.