ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Μια στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος και η ΚΑΕ Λάρισα υποδέχτηκε στο κλειστό της Νεάπολης τον Ηρακλή, όπου και στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League πανηγύρισε μεγάλη νίκη παραμονής στην κατηγορία με σκορ 80-76.

Οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου έδειξαν εγκλωβισμένοι στις πιεστικές άμυνες των φιλοξενούμενων και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ, μένοντας στο -9 με την ολοκλήρωση του πρώτου 10λέπτου (15-24), ενώ στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Λάρισα εκνευριστικά άστοχη να κλείνει το ημίχρονο στους -10 πόντους (33-43).

Με τον Χάγκινς να σπάει το ρόδι πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους με τη φανέλα της Λάρισας ξεκίνησε το τρίτο 10λεπτο, ωστόσο παρά τα κερδισμένα ριμπάουντ η ΚΑΕ Λάρισα παρέμενε μονοδιάστατη στο παιχνίδι της, με τον Ρας με απανωτά τρίποντα να την κρατά ζωντανή μειώνοντας τη διαφορά που είχε φτάσει τους 13 πόντους υπέρ του Ηρακλή και κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 54-60.

Με την έναρξη του τέταρτου 10λέπτου η Λάρισα μείωσε στο τρίποντο (58-61), ενώ 5’ περίπου λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά με αντεπίθεση διαρκείας (68-67) και 1’ πριν το τέλος με το σκορ στο 72-72 ο Παπαδάκης με μεγάλο σουτ έδωσε αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους (75-72).

Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα ψύχραιμη η Λάρισα πήρε πόντους από τη γραμμή των βολών και πανηγύρισε και μαθηματικά μια νίκη-παραμονής, μετά και την ήττα του Μεσολογγίου στην Πάτρα από τον τοπικό Προμηθέα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 23 (2/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόσπαν 15 (3/9 δίποντα, 8 ασίστ), Καμπερίδης 6 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούρτος 5 (5 ριμπάουντ), Γκόρντον 3 (4 ριμπάουντ), Χάγκινς 4, Ουάσινγκτον 12 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κώττας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 2, Γκιουζέλης 2 (5 ριμπάουντ), Χάτσερ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σχίζας, Βεργίνης 5, Ίμπανκς 18 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 10 (7 ασίστ) , Χάνλαν 18 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαγκς 6 ( 4 ριμπάουντ).