ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΤΗ SL2 – ΣΤΑ PLAY OUT Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

Δείτε το πανόραμα της τελευταίας αγωνιστικής και το πρόγραμμα των από εδώ και πέρα αναμετρήσεων για άνοδο και παραμονή

Σε δυο αναμετρήσεις είχαν στραφεί όλα τα βλέμματα στην 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 2, που διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι.

Στην Ξάνθη όπου η τοπική ομάδα διέσυρε με 4-0 την Παναχαϊκή, με αποτέλεσμα αφενός αυτή να τερματίσει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα κι αφετέρου να αφήσει τους Αχαιούς εκτός εξάδας.

Το άλλο ματς στην Άρτα, με τον Καραϊσκάκη να επικρατεί του Διαγόρα με 2-1, αλλά τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το αποτέλεσμα στα Πηγάδια και να τερματίζουν στην έκτη θέση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια  ξεχώρισαν  τα εντυπωσιακά «διπλά» Λεβαδειακού και Εργοτέλη, με 4-0 (και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ) και 3-0 απέναντι σε Δόξα Δράμας και Απόλλωνα Λάρισας αντίστοιχα.

Έτσι οι Βοιωτοί παραμένουν στην τρίτη θέση, ισόβαθμοι με την Ξάνθη, ενώ οι Ηρακλειώτες ανέβηκαν τέταρτοι προσπερνώντας τα Χανιά.

Παράλληλα ο Ιωνικός ολοκλήρωσε την regular season του πρωταθλήματος με ισοπαλία απέναντι στα Χανιά. Ωστόσο οι Νικαιώτες τερμάτισαν πρώτοι στην κανονική περίοδο και μπαίνουν στα play-off έχοντας αβαντάζ έξι πόντων.

Τέλος «λευκή ισοπαλία» είχαμε στα Τρίκαλα, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

ΑΕ Καραϊσκάκης-Διαγόρας 2-1
(28′ Ναζίμ, 51′ Θεολόγου – 27′ Γεωργίου)

Δόξα Δράμας-Λεβαδειακός 0-4
(4′ Μαρίνος, 45’+1′ πεν. Θεοχάρης, 58′ Κωστή, 68′ Πολέτο)

Τρίκαλα-ΟΦ Ιεράπετρας 0-0

Ιωνικός-Χανιά 1-1
(48′ Κάστρο – 88′ Τριανταφυλλάκος)

Ξάνθη-Παναχαϊκή 4-0
(20′, 57′ Καπνίδης, 49′ Τάτος, 82′ Μικελτάντζε)

Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης 0-3
(21′, 57′ Κόνραντ, 77′ Κοκκίνης)

Η Βαθμολογία

Ο πίνακας των σκόρερ

Με την ολοκλήρωση της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της Super League 2, έγιναν γνωστές οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στα play-off και play-out της κατηγορίας.

Έτσι καταρτίστηκε το πλήρες πρόγραμμα, με τις ημερομηνίες να είναι ήδη γνωστές από την κλήρωση του Ιανουαρίου.

Το πρόγραμμα των play-off

1η αγωνιστική (28/04)

  • Ιωνικός – Λεβαδειακός
  • Ξάνθη- Χανιά
  • Εργοτέλης – Διαγόρας

2η αγωνιστική (05/05)

  • Χανιά – Ιωνικός
  • Διαγόρας – Ξάνθη
  • Λεβαδειακός – Εργοτέλης

3η αγωνιστική (09/05)

  • Ιωνικός – Ξάνθη
  • Λεβαδειακός – Διαγόρας
  • Εργοτέλης – Χανιά

4η αγωνιστική (16/05)

  • Διαγόρας – Ιωνικός
  • Ξάνθη – Εργοτέλης
  • Λεβαδειακός – Χανιά

5η αγωνιστική (19/05)

  • Ιωνικός – Εργοτέλης
  • Ξάνθη – Λεβαδειακός
  • Χανιά – Διαγόρας

Το πρόγραμμα των play-out

1η αγωνιστική (28/04)

  • Παναχαϊκή – Απόλλων Λάρισας
  • Τρίκαλα – Καραϊσκάκης
  • Δόξα Δράμας – ΟΦ Ιεράπετρας

2η αγωνιστική (05/05)

  • Καραϊσκάκης – Παναχαϊκή
  • ΟΦ Ιεράπετρας – Τρίκαλα
  • Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας

3η αγωνιστική (09/05)

  • Παναχαϊκή – Τρίκαλα
  • Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας
  • Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης

4η αγωνιστική (16/05)

  • ΟΦ Ιεράπετρας – Παναχαϊκή
  • Τρίκαλα – Δόξα Δράμας
  • Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης

5η αγωνιστική (19/05)

  • Παναχαϊκή – Δόξα Δράμας
  • Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας
  • Καραϊσκάκης – ΟΦ Ιεράπετρας

tvxs.gr

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ Paidis.com