ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ: ΕΣΠΑΣΕ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Basket League η ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής επιβλήθηκε στο κλειστό της Νεάπολης του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 81-77, σε ένα ματς-θρίλερ που “έσπασε καρδιές” και κρίθηκε στην παράταση.

Τηρώντας ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντ. Ίβκοβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι, με τη Λάρισα να παίρνει τα ηνία του αγώνα και έχοντας στην 5άδα της έναν ασταμάτητο Ζάρα να κλείνει το 10λεπτο με σκορ 24-18, ενώ στη 2η περίοδο ο Κολοσσός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, που κινήθηκε και σε διψήφια νούμερα (12 π.), με το ταμπλό στο ημίχρονο να δείχνει 43-37 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου ο Κολοσσός επιχείρησε το come back μειώνοντας τη διαφορά (48-47 στο 25’), ωστόσο ψύχραιμοι οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου διατηρούσαν το προβάδισμα και έκλεισαν το 10λεπτο στο +8 (59-51), ενώ στην τελευταία περίοδο και φτάνοντας στο 35’ ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (61-60), προδομένος μάλιστα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, όπου και ήταν χαρακτηριστικά άστοχος (38,5%)!

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και 3’ λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 61-62, ενώ με επιμέρους σκορ 15-2 «βραχυκύκλωσαν» για 8’ ολόκληρα λεπτά τη Λάρισα, που βρήκε το σθένος να μειώσει στον πόντο (67-68 στο 39’). Στο θρίλερ που ακολούθησε και 12’’ δεύτερα πριν το φινάλε ο Κολοσσός κέρδισε φάουλ γράφοντας το 67-69, ενώ η Λάρισα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στην τελευταία κατοχή ευστόχησε σε δίποντο, με τον Θριτ να στέλνει το ματς στην παράταση (69-69)!

Στον έξτρα χρόνο η Λάρισα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ενώ 2’ λεπτά πριν το τέλος ο Κολοσσός είδε τον τεχνικό του Ηλία Καντζούρη να αποχωρεί από τον πάγκο έχοντας δεχθεί δεύτερη τεχνική ποινή. Με το σκορ στο 76-74 ο Μίλερ χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την κατοχή μπάλας για το 79-74 με γκολ- φάουλ του καθοριστικού Θριτ, διατήρησε την ψυχραιμία της στο τρίποντο που δέχτηκε και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 81-77, χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Αμερικανού γκαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α.), 81-77 (παρ.)

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Θριτ 17 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 7 λάθη), Κρούμπαλι 6 (13 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 20 (5/5 τρίποντα), Φόρτσουν 5 (4 ριμπάουντ), Ουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 11 (3/4 δίποντα), Σπυρόπουλος 7 (6 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 2, Σπαν 4 (6 ασίστ), Καράμπελας 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 12 (3/5 δίποντα), Γουίλιαμς 8 (2), Μίλερ 13 (6/8 δίποντα), Τιλί 13 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ποτ 3, Ξανθόπουλος 7 (12 ασίστ), Μέσιτσεκ 7 (1), Μαργαρίτης 9 (8 ριμπάουντ), Μπιλλής, Σλαφτσάκης 5.