ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 10ΛΕΠΤΟ Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Δεν τα κατάφερε στα Ν. Λιόσια η ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League εμφανίστηκε ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, για να λυγίσει στο τελευταίο 10λεπτο γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 81-69.

Οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ του νέου γηπέδου της ΑΕΚ (7/10 δίποντα) και ελέγχοντας και την εναέρια κυκλοφορία «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 0-7 και προηγήθηκαν στο 10λεπτο με 20-23, ωστόσο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, «έσφιξε» τις άμυνες και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 36-29.

Αν και χαρακτηριστικά άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο παίρνοντας διαφορά 10 πόντων, ωστόσο η Λάρισα έδειξε διάθεση να αντιδράσει και το 10λεπτο έκλεισε με το ταμπλό να δείχνει 56-50.

Στην τελευταία περίοδο η ΚΑΕ Λάρισα έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις και οι μπασκετμπολίστες του  Στ. Δέδα, με κύριο εκφραστή τον Γέλοβατς, το εκμεταλλεύτηκαν συντηρώντας σταθερά μια διαφορά πάνω από 10 πόντους, άνοιξαν μάλιστα την «ψαλίδα» στο +17 και πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη με σκορ 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6 (4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 7 (1), Βαουλέτ 11 (1), Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21 (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 12 (1/5 σουτ, 10/13 βολές, 7 ασίστ).

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάντσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θρετ 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 8 (11 ριμπάουντ), Ζάρας 10 (2), Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8 (2), Καράμπελας 11.

ΦΩΤΟ: AEK BC – ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ