ΉΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

Την τρίτη ήττα γνώρισε η ΚΑΕ Λάρισα στη Stoiximan Basket League από τον Προμηθέα Πατρών με 91-77.
Ο Προμηθέας έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Κέντρικ Ρέι και Τζεράι Γκράντ ξεκίνησε δυναμικά την πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 11-2 στα πρώτα 3’ αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο η ομάδα της Λάρισας με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Χάντσον ο οποίος σημείωσε 7 πόντους πολύ γρήγορα στο παιχνίδι και τον Κρουμπάλι ο οποίος ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ κατάφερε να προηγηθεί στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου με ένα σερί 7-17 αλλά τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι με έναν πόντο 20-19 την πρώτη περίοδο.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά σκορ καθώς οι Πατρινοί έβρισκαν τον δρόμο στο καλάθι με τους Ρέι, Ρογκαβόπουλο και Γκράντ ενώ οι Λαρισαίοι απαντούσαν με τους Χάντσον, Κρουμπάλι και Τσαϊρέλη. Το ημίχρονο έκλεισε 42-37 με καλάθι στην εκπνοή του Κέντρικ Ρέι ο οποίος <<έγραφε>> μέχρι εκείνη την στιγμή 18 πόντους.

Ο Προμηθέας έχοντας 40% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα στην τρίτη περίοδο και χτυπώντας στο τρανζίσιον κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά 60-45 στα 25’ αγώνα καθώς οι Χάντσον που τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους(7/13διπ., 2/5τριπ., 5/5 βολές), Ζάρας με 12πόντους(2τριπ.) και Σπαν με 11 πόντους(3τριπ.) δεν ήταν αρκετοί ώστε να σταματήσουν τους γηπεδούχους.

Η περίοδος τελείωσε με τον Προμηθέα να προηγείται με 69-57 ενώ στην τέταρτη, η ομάδα της Πάτρας <<πάτησε το γκάζι>> βοηθούμενη από τον τραυματισμό του Θριτ και την απουσία του Φόρτιουν και εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 91-77. Αξίζει να τονιστεί ότι οι δύο ψηλοί της ομάδας Κρουμπάλι και Τσαϊρέλης έδωσαν δυνατές μάχες κάτω από τα καλάθια με τον πρώτο να σημειώνει για δεύτερο σερί παιχνίδι <<νταμπλ-νταμπλ>> με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ ο Έλληνας σέντερ είχε 12 πόντους.

Αυτήν ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Λάρισας η οποία υποδέχεται την επόμενη Κυριακή 31/10 τον Ηρακλή στις 17.00 στο κλειστό της Νεάπολης για την 5η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ανδρών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 29 (5/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Γκραντ 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 6 (2/2 τρίποντα), Σβαρτς 3 (1), Χαντ 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 10 (1), Μπαζίνας 3 (1)

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 2, Χάντσον 24 (7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Θρετ, Σαχπατζίδης, Ζάρας 12 (2), Κρουμπάλι 11 (13 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 12, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σπαν 11 (3), Καράμπελας 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 23/42 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 12/14 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 19/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

ΦΩΤΟ: FB Προμηθέα