ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

Νέα ήττα για τη Λάρισα ΚΑΕ με 78 – 63

Με στόχο τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα υποδέχτηκε σήμερα η Λάρισα το Περιστέρι στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης. Με τον Νώντα Παπαντωνίου να έχει ενσωματωθεί για τα καλά στο ρόστερ του Νίκου Παπανικολόπουλου η Λάρισα έδωσε τον καλύτερο της εαυτό αλλά τελικά ηττήθηκε από το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Πεντάδες

Λάρισα : Ζώης Καράμπελας, Ζαλίν Χάντσον, Θοδωρής Ζάρας, Μιχάλης Τσαϊρέλης, Ουσμάν Κρουμπάλι

Περιστέρι : Δημήτρης Κατσίβελης, Έρικ ΜακΚρι, Τεράν Πέτεγουεϊ, Τσαντ Μπράουν, Λίνος Χρυσικόπουλος

Στην πρώτη περίοδο οι Λαρισαίοι έδειξαν διάθεση στην άμυνα και πολύ γρήγορα προηγήθηκαν χτυπώντας στον αιφνιδιασμό με 9-3, σκορ που ροκάνισε σχετικά εύκολα το Περιστέρι ισοφαρίζοντας περίπου στα πρώτα 5 αγωνιστικά λεπτά με 9-9. Ο έντονος αγωνιστικός ρυθμός έφερε πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές με την πρώτη περίοδο να βρίσκει μπροστά την ομάδα της Αθήνας με 16-22.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Λάρισα ανέβασε την πίεση της στα 4/4 του γηπέδου γεγονός που προβλημάτισε τον Σωτήρη Μανωλόπουλο και έφερε τη διαφορά στους 4, 22-26 αναγκάζοντας τον προπονητή του Περιστερίου να καλέσει τάιμ άουτ 6.29’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ενώ οπαδοί των φιλοξενούμενων μόλις είχαν κάνει την είσοδο τους στο γήπεδο. Το Περιστέρι κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά με μακρινά σουτ και έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο 25-35, 1,44΄πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον πάγκο της Λάρισας να δέχεται τεχνική ποινή τα τελευταία 32 δευτερόλεπτα μετά από διαμαρτυρία για φάουλ που δεν δόθηκε στον Τσαϊρέλη, σε μία απόφαση που ξεσήκωσε όλο το γήπεδο . Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους κυανόλευκους πίσω στο σκορ με 30-38.

Στην επανάληψη η Λάρισα με τους Καράμπελα και Κρουμπάλι έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής 41-42 καθώς ο πρώτος ευστόχησε σε δύο τρίποντα ενώ ο σέντερ των γηπεδούχων πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους σημειώνοντας εξ αυτών και ένα γκολ φάουλ. Το ντέρμπι συνεχιζόταν όλη την τρίτη περίοδο με μάχες κοντά και μακριά από τη ρακέτα καθώς οι δύο ομάδες κυρίως παίζανε σετ παιχνίδι με πολλές αλλαγές στα σκριν ενώ μέχρι τότε πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Έρικ ΜακΚρι με 17 πόντους και για την Λάρισα ο Ζαλίν Χάντσον με 15 πόντους. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκλεισε με το Περιστέρι να προηγείται με 48-54 ενώ εκτός γηπέδου οι αστυνομικές δυνάμεις προσπαθούσαν να σταματήσουν μία ένταση που δημιουργήθηκε από τους οπαδούς των φιλοξενούμενων.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το Περιστέρι με ένα σερί 2-9 και τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα θα πάρει διαφορά ασφαλείας 13 πόντων και θα βάλει δύσκολα στην αποστολή των κυανόλευκων οι οποίοι βρέθηκαν πίσω και με 17 πόντους, 50-67 περίπου 5.40’ πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά το Περιστέρι με ένα κρεσέντο τριπόντων στην τέταρτη περίοδο θα καταφέρει να αποσπάσει το ροζ φύλλο αγώνα με 63-78, σκορ που αδικεί την εμφάνιση των Θεσσαλών και βάζει δύσκολα για τη συνέχεια στο πρωτάθλημα καθώς μετράνε 5 συνεχόμενες ήττες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χάντσον 20 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Κρουμπάλι 7 (9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σπαν 3 (1), Παπαντωνίου 7 (2/8 σουτ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρί 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 4 (13 ριμπάουντ), Φύτρος, Μορέιρα 8 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ζούγρης, Μανιάς, Μίλερ 10, Χάγκινς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 15/35 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/19 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/15 βολές, 48 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 16 επιθετικά), 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

ΦΩΤΟ:gazzetta.gr