ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Για την 9η αγωνιστική αναμετρήθηκαν σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης Λάρισα και Ολυμπιακός και παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας η ομάδα του κόουτς Τακιανού έδειξε θετικά στοιχεία ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και πάλεψε τον αγώνα χάνοντας τελικά με  . Παρά την αλλαγή της ώρας κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή οι φίλαθλοι της ομάδας έκαναν την υπέρβαση και σχεδόν γέμισαν το γήπεδο το μεσημέρι της Δευτέρας για να παρακολουθήσουν αυτόν τον συναρπαστικό αγώνα.

Πεντάδες:

Λάρισα: Παπαντωνίου Νώντας, Τσαϊρέλης Μιχάλης, Τζέιλεν Χάντσον, Ντεβόντε Γκριν, Ουσμάν Κρουμπάλι

Ολυμπιακός: Φαλ Μουστάφα, Αλέξανδρος Βεζένκοφ, Τόμας Γουόκαπ, Έϊσι Κουίνσι, Τάιλερ Ντόρσει

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα της Λάρισας κόντραρε την ομάδα του Πειραιά και με οδηγό την εξαιρετική man to man άμυνα βρέθηκε προηγούμενη με 9-5 τα πρώτα 4.40΄της αναμέτρησης. Οι κυανόλευκοι κυνηγούσαν κάθε φάση και είχαν τον πρώτο λόγο αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ νωρίς στο παιχνίδι. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους Λαρισαίους να χτυπάν στις δεύτερες επιθέσεις και να πιάνουν ανοργάνωτη την άμυνα του Ολυμπιακού και βρέθηκαν μπροστά με 15-10 στα 7 λεπτά αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 3-13 πήραν κεφάλι στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-23.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Λαρεντζάκη και Σλούκα ξεκίνησε να αποκτά μία διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 9 πόντων που ήταν πολύ δύσκολο να καλύψει η Λάρισα (21-30) με αποτέλεσμα ο προπονητής των κυανόλευκων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ωστόσο με ένα σερί 7-0 οι Λαρισαίοι μείωσαν στους 2, (28-30) 5.40’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και έδειξαν ένα πρόσωπο αποφασισμένο και μαχητικό. Ενάντια στις προβλέψεις και στη διαφορά μπάτζετ αλλά και ποιότητας οι Λαρισαίοι απέδειξαν στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ότι έχουν τα φόντα να παρουσιάσουν μία διαφορετική ομάδα στη συνέχεια του πρωταθλήματος πολύ πιο βελτιωμένη καθώς κρατούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής για αρκετή ώρα στο ματς. Τελικά το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά τους ερυθρόλευκους με 35-42 με τον Βεζένκοφ να είναι πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής με 14 πόντους και να τον ακολουθούν οι εξαιρετικοί Χάντσον και Γκριν για τους κυανόλευκους με 10 πόντους αμφότεροι.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με δύο εύστοχα τρίποντα και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Η Λάρισα επιθετικά έδινε απαντήσεις και έμοιαζε καλά διαβασμένη παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός παίζοντας γρήγορο μπάσκετ ανάγκασε τον κόουτς Τακιανό 7.40 πριν τη λήξη της περιόδου να καλέσει τάιμ άουτ με το σκορ να είναι στο 39-57. Το βαθύ ρόστερ του Ολυμπιακού ο οποίος χτυπούσε στο τρανζίσιον επηρέασε στην τρίτη περίοδο τους Λαρισαίους που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων αλλά δεν μπόρεσαν να γυρίσουν στο παιχνίδι και να ροκανίσουν τη διαφορά και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 53-77.

Η τέταρτη περίοδος ήταν εξίσου ανταγωνιστική με τις προηγούμενες καθώς οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και διεκδικούσαν όλες τις φάσεις κυνηγώντας μπάλες και παλεύοντας σε κάθε ριμπάουντ. Ο Ντεβόντε Γκριν 6.50 πριν το τέλος του αγώνα ευστοχώντας σε ένα ακόμη τρίποντο έκανε το σκορ 58-83 και μετρούσε 20 πόντους στην καλύτερη του εμφάνιση με την ομάδα μέχρι στιγμής ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Καράμπελας που με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο μετρούσε 13 πόντους. Τελικά ο αγώνας έληξε με τους Πειραιώτες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 70-101 αλλά και το σύνολο του κόουτς Τακιανού να παίρνει το χειροκρότημα για την προσπάθεια που έκανε απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής, Λόρτος, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 4 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6 (2/7 σουτ), Καράμπελας 13 (1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έισι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 20 (5/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Φαλ 4, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 8 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 22 αμυντικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/26 δίποντα, 17/32 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ (12/12, 17:00, ΕΡΤ3) και η Λάρισα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (12/12, 20:00, ΕΡΤ3).