ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΜΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ 74-82 ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

Την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League άνοιξαν στην Πάτρα σήμερα Σάββατο 18/12 ο Απόλλωνας Πάτρας και η Λάρισα. Η ομάδα του κόουτς Τακιανού βρισκόμενη στο 1-7 έδωσε μάχη μέσα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ και τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ για αρκετή περίοδο μέσα στο παιχνίδι και δείχνοντας ένα σοβαρό πρόσωπο.

Πεντάδες :

Λάρισα : Παπαντωνίου, Χάντσον, Γκριν, Κρουμπάλι, Μάριτς

Απόλλων Π. : Δίπλαρος, Γκρίφιν, Κόουλμαν, Τσαλμπούρης, Διαμαντάκος

Στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν αγχωμένες με πολλά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Η Λάρισα ισοφάρισε χτυπώντας στον αιφνιδιασμό με καλάθι του Κρουμπάλι κάνοντας το 5-5 στο 5.37΄. Στη συνέχεια το ματς άρχισε να αποκτά ρυθμό και οι Πατρινοί πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων με 12-9 στα 7΄αναμέτρησης ενώ στον αγωνιστικό χώρο εισήλθε ο Στεφάν Μούντι κάνοντας ντεμπούτο για τους κυανόλευκους οι οποίοι ένα λεπτό μετά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 12-13 με καλάθι του Μάριτς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-18 και όλα έδειχναν ότι προέβλεψαν οι περισσότεροι δηλαδή ότι θα βλέπαμε ένα δυνατό ντέρμπι με πολλές μάχες κοντά αλλά και μακριά από το καλάθι. Η Λάρισα είχε μέχρι στιγμής 1/9 τρίποντα και 6 επιθετικά ριμπάουντ.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια με την πρώτη καθώς οι άμυνες ήταν πολύ καλά οργανωμένες και κλειστές με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να καταλήγουν σε <<άτσαλα>> σουτ τριών πόντων στη λήξη των επιθέσεων. Ο Ντεβόντε Γκριν με 5 συνεχόμενους πόντους έβαλε ξανά μπροστά τη Λάρισα με 23-24 στα 6΄πριν το ημίχρονο ενώ δύο λεπτά αργότερα με τρίποντο του Κρουμπάλι και καλάθι στον αιφνιδιασμό του Χάντσον οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 6 πόντων με 27-33 τη μεγαλύτερη μέχρι τώρα στο παιχνίδι αναγκάζοντας τον πάγκο του Απόλλωνα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μάριτς ήταν κυρίαρχος κάτω από το καλάθι των Πατρινών στο πρώτο ημίχρονο και πετυχαίνοντας τον 12ο προσωπικό του πόντο στο ματς έκανε το 28-35 έχοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή 5/8 δίποντα και 2/2 βολές. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 33-35 μετά από μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη.

Λάρισα : 28 Ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη, 7 ασίστ, 9/14 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 8/12 βολές

Απόλλων Π. : 12 Ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη, 8 ασίστ, 10/20 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 1/3 βολές

Στην επανάληψη η Λάρισα έτρεξε ένα σερί 0-7 με τέσσερις γρήγορους πόντους του Μάριτς και τρίποντο του Κρουμπάλι και έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους στο πρώτο ενάμισι λεπτό κάνοντας το 33-42 και άρχισε να χτίζει γερές βάσεις για την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα ενώ η διαφορά έφτασε και στους 10 στο 6.19΄,37-47 μετά από τρίποντο του Γκριν, το δεύτερο του στο ματς. Ο Απόλλωνας με τη βοήθεια του κόσμου πήρε <<ψυχολογικές ανάσες>> και επανήλθε στο παιχνίδι με τον Κόουλμαν να κάνει το 43-48, 3΄πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με τον Στεφάν Μούντι όμως να ανοίγει λογαριασμό στην αμέσως επόμενη επίθεση για πρώτη φορά με τη φανέλα της Λάρισας κάνοντας το 43-51. Η όλο εκπλήξεις τρίτη περίοδος βρήκε τελικά μπροστά το σύνολο του Φώτη Τακιανού με 50-53 σε ένα ματς με πολύ ένταση και εξαιρετικό θέαμα.

Το τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο είχε μεγάλη ένταση με τον Μούντι να πετυχαίνει τρίποντο και φάουλ μετά από εύστοχο χουκ του Μάριτς και να παίρνει τη σκυτάλη έπειτα ο Γκριν ο οποίος και αυτός με σουτ τριών πόντων έφερε τη διαφορά για ακόμη μία φορά σε διψήφιο αριθμό 51-61, 8΄πριν τη λήξη του αγώνα. Η κατάθεση ψυχής των Λαρισαίων απέδωσε καρπούς και ενώ ο Απόλλωνας μείωσε πετυχαίνοντας γκολ φάουλ 6.24΄πριν το τέλος ο Ζάρας ευστόχησε σε ένα ακόμη τρίποντο για τη Λάρισα και πήγε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας 57-66. Ο Ζάρας δεν σταμάτησε εκεί και 4΄πριν το τέλος ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος του χρόνου ενώ ο Μάριτς με δίποντο αμέσως μετά έκανε το 63-71. Οι κυανόλευκοι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 5 πόντους δεν το επέτρεπαν και με μεγάλα σουτ κρατούσαν το ματς στα χέρια τους 66-73 2.40΄πριν ακουστεί η κόρνα. Ένα ακόμη τρίποντο του Ζάρα και 2 βολές του Μούντι έβαλαν την υπογραφή για τη δεύτερη φετινή νίκη της Λάρισας η οποία έφτασε στο +12, 66-78 1.50΄πριν το φινάλε το οποίο εξελίχθηκε σε Ρωσική ρουλέτα με το σκορ τελικά να καταλήγει σε 74-82 υπέρ των Θεσσαλών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 17 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκρίφιν, Τσαλμπούρης 10 (1/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 14 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Δίπλαρος 9 (2/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσιακμάς, Ζούμπος 3 (1), Ντέιβις 11 (5/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Τόμας 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 5 (2/8 σουτ), Κρουμπάλι 11 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκριν 13 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Παπαντωνίου 3 (1), Μάριτς 22 (10/14 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ζάρας 15 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μούντι 13 (2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 21/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 13 επιθετικά),

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 16/30 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 17/22 βολές, 55 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (2/1), ενώ η Λάρισα τον Άρη (2/1).