ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΑΤΡΩΝ Η ΛΑΡΙΣΑ

Η Λάρισα κέρδισε και τον Απόλλωνα Πατρών με 83-74 στο πλαίσιο της 24ης Αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και έφτασε στη δέκατή της νίκη στη σεζόν και πλέον ονειρεύεται την είσοδό της στα play-offs!

Ο Μαρίν Μάριτς ήταν ο κορυφαίος της νίκης της Λάρισας με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Ουσμάν Κρουμπάλι με 18 πόντους (3/3 τρ.) και 10 ριμπάουντ. Στα όρια του double-double κινήθηκαν τόσο ο Στεφάν Μούντι (15π., 9ασ.) και Τζέιλεν Χάτσον (12π., 9ριμπ.).

Το ματς στο σύνολό του είχε ωραίο ρυθμό με τις δύο επιθέσεις να είναι σε καλή μέρα από το ξεκίνημα. Η Λάρισα προηγήθηκε με 10-8 με τον Καράμπελα για να φτάσει στα μισά της εναρκτήριας περιόδου στο +4 με δύο βολές του Μούντι (14-10). Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις και με τρίποντο του Τσαλμπούρη στο 9′ έφτασαν στο 16-16 με τον Ντέιβις να κλείνει το δεκάλεπτο υπέρ του Προμηθέα εμ σουτ από τα 6.75 για το 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ισσοροπία του σκορ διατηρήθηκε με την Λάρισα να διατηρεί το προβάδισμα πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπου ο Απόλλωνας περνούσε μπροστά στο σκορ με έναν πόντο.

Χάντσον και Μάριτς έδωσαν το προβάδισμα στη Λάρισα (33-31, 16′), με τον Κρουμπάλι με τρίποντο να βάζει την Λάρισα μπροστά στο σκορ (40-36), λίγο πριν το ημίχρονο και πριν ο Ντέιβις κλείσει την διαφορά στους.. δύο (40-38) για το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Φώτη Τακιανού αποφασισμένη για το «ροζ φύλλο» αγώνα. Ανέβασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και στο 24′ έφτασε στο 47-43. Μέχρι εκεί όμως. Τσαλμπούρης, Μήτρου-Λονγκ και Ντέιβις κράτησαν για τα καλά στο ματς τους φιλοξενούμενους, ισοφαρίζοντας σε 54-54, τρία λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Κρουμπάλι όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα (60 – 56, 29′) επανέφερε την… κλασική διαφορά του +4 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 61-58.

Το τελευταίο και καθοριστικό μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με σερί 7- 0 του Μάρτις και Χάντσον για να φτάσει η Λάρισα στο 68-58. Ο Σίμονς μείωσε σε 73-65 (34′) κι ακολούθως ο Μακλίν έγραψε το 73-68 με τρίποντο, 6′ πριν το φινάλε. Ο Απόλλωνας που πάλεψε έως το τέλος, είδε τους Μούντι και Καράμπελα να βάζουν την Λάρισα και πάλι σε προβάδισμα εννέα πόντων (79-70, 39′). Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δίλεπτο, με την Λάρισα να προστατεύει επιτυχώς το «ροζ φύλλο», το δέκατο της στη σεζόν.