ΝΙΚΗ ΣΕ ΜΑΤΣ ΘΡΙΛΕΡ ΚΑΙ 6η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Λάρισα κέρδισε σε ένα «χιτσκοκικό» φινάλε τον Ιωνικό (86-84) την τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League και τερμάτισε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας.

Το καλάθι που έδωσε την 6η θέση στη Λάρισα και το «πλασάρισμα» στα playoffs με τον Κολοσσό Ρόδου, πέτυχε ο Γιάνις Μπέρζινς από τα 6.75, με τον Ιωνικό να αστοχεί στη τελευταία επίθεση του αγώνα και τη Λάρισα να πανηγυρίζει τον τρίτο κατά σειρά στόχο που είχε θέσει κατά την διάρκεια της σεζόν!

Επιθετικά, ο Στεφάν Μούντι έκανε το καλύτερό του παιχνίδι πετυχαίνοντας 35π. (8τρ.) Double-double για τον Ουσμάν Κρουμπάλι (11π., 19ριμπ.). Καθοριστικός ο Γιάνις Μπέρζινς με τα τέσσερά του τρίποντα. Το τελευταίο μάλιστα ήταν και εκείνο που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στο φινάλε στην ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Στεφάν Μούντι ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Λάρισας καταγράφοντας και το εντυπωσιακό 6/6τρ. στο 14′. Οι Νικαιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-21 με μπροστάρη τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ακολούθως, με σουτ τριών πόντων των Αρσενόπουλου και Τζόλου έκαναν το 24-30 για τον Ιωνικό ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος σκόραρε για το +8, κάνοντας το 34-42 στα 2:57 για το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 46-46 ενώ ο Μούντι ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Λάρισα, μετρώντας 26 πόντους με 7/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με ένα μικρό ξέσπασμα της Λάρισας για το 69-64, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Μπέρζινς η διαφορά εκτοξεύθηκε στους οκτώ (72-64) στο 32′. Ο Ιωνικός δεν είχε μπει όμως την τελευταία του λέξη.

Στο 34′ ο Ιωνικός μείωνε με τον Χάμιλτον σε 72-70, ενώ με τρίποντο του Μόουζες το παιχνίδι ήρθε στην απόλυτη ισορροπία (77-77), με τον Μαυροκεφαλίδη με νέο σουτ τριών πόντων να βάζει τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ 79-80, 2:55 πριν το φινάλε

Ο Κρουμπάλι κέρδισε φάουλ από τον Γκιουζέλη και ισοφάρισε σε 81-81 στο 1:18 με 2/2 βολές. Στην επόμενη φάση ο Αρσενόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 81-84 όμως η Λάρισα απάντησε με σερί 5-0 για το 86-84 με το τρίποντο του Μπέρζινς στα 30.7″. Ο Μόουζες δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση και η Λάρισα πανηγύρισε τη νίκη και κατέλαβε την έκτη θέση στην τελική κατάταξη.