![Untitled-1](https://paidis.com/wp-content/uploads/2016/10/kastano-prosklisi-karitsa-678x381.jpg)
Γιορτή Κάστανου διοργανώνουν το Σάββατο 22 και την Κυριακή 23 Οκτωβρίου ο Δήμος Αγιάς, η Τοπική Κοινότητα Καρίτσας, ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Καρίτσας και ο Πολιτιστικός Φυσιολατρικός Σύλλογος Καρίτσας «ΚΑΛΥΨΩ» στο Δημοτικό Σχολείο της Καρίτσας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει: Σάββατο 22 Οκτωβρίου 7:00 μ.μ. Αρτοκλασία, 7:30 μ.μ. χαιρετισμοί, 8 μ.μ. παραδοσιακοί χοροί. Στο χώρο του Σχολείου θα εκτεθούν φωτογραφίες με θέμα το κάστανο. Θα ακολουθήσει γλέντι με λαϊκή ορχήστρα.
Κυριακή 14 Οκτωβρίου: Εκκλησιασμός, 11:30π.μ. ομιλία για το κάστανο από τον καθηγητή του ΤΕΙ κ Παπαχατζή Αλέξανδρο, 12:30π.μ. εκπαιδευτική δράση για παιδιά από το ΚΠΕ Κισσάβου Ελασσόνας, γευσιγνωσία.
Τις δύο μέρες της γιορτής θα μοιράζονται δωρεάν κάστανα σε όλους τους επισκέπτες.