ΣΠΟΥΔΑΙΟ «ΔΙΠΛΟ» ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΑΓΙΑΣ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε στο Μαρούσι ο Ερμής Αγιάς, που στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 επικράτησε της γηπεδούχου ομάδας με σκορ 74-82.

Οι παίκτες του Γ. Σκαραφίγκα επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε πολλά μακρινά σουτ κατόρθωσαν να «χτίσουν» μία σχετικά καλή διαφορά την οποία κράτησαν ως και το τέλος πανηγυρίζοντας το μεγάλο «διπλό».

Ο Ερμής ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο και με επιμέρους σκορ 22-14 στο δεύτερο πήρε τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +9.Το Μαρούσι αντέδρασε στην επανάληψη, μείωσε στους 3 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ψύχραιμοι και αποφασισμένοι οι παίκτες του Ερμή κράτησαν στην άμυνα και με σωστές επιθετικές επιλογές πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα : 15-16, 29-38, 53-56, 74-82

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κ. Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 12, Ξυδάς 14 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 18 (3), Σουρλής 2, Παπαγεωργόπουλος 9 (1), Μιχαλούτσος 10 (1)

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ-ΛΑΡΙΣΑΣ (Γ. Σκαραφίγκας): Τσιαμπαλής 6 (2), Τσιλούλης 11, Σπυρόπουλος 5, Τζόλος, Κόμματος 6 (10 ρ., 7 ασ.), Νταλός, Τριανταφύλλου 11 (3), Κούκσικς 27 (7), Λάππας 6, Βρεττάς, Τσούμας, Λόλας 10.