![agiol](https://paidis.com/wp-content/uploads/2018/12/agiol-678x381.jpeg)
Η Α’ Αγιολογική ημερίδα στον Τύρναβο προς τιμήν του Αγίου Γεδεών πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Δημοτικό Θέατρο Τυρνάβου. Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερώνυμος τέλεσε τον αγιασμό της έναρξης.
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2018/12/Agiologiki_AgGedeon-1.jpeg)
![](https://imlarisis.gr/wp-content/uploads/2018/12/Agiologiki_AgGedeon-2.jpeg)
Στο τέλος ο κ. Ιερώνυμος έκλεισε την επιστημονική ημερίδα ευχαριστώντας όλους όσοι κοπίασαν για να έλθει εις πέρας η εκδήλωση ενώ τόνισε ότι ο Άγιος Γεδεών με το μαρτύριο του απέδειξε τη ζωντανή παρουσία της πίστης μέσα στην κοινωνία και κάλεσε όλους τους παρευρισκομένους να γίνονται καθημερινά μάρτυρες της Ορθοδοξίας.