ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ «ΔΙΠΛΟ» Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ

Την ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα την πρώτη της εκτός έδρας έχασε η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ, καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της BL ηττήθηκε στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» του Παλαιού Φαλήρου από τον Ιωνικό Νίκαιας με σκορ 68-64.

Το παιχνίδι, που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην ψυχραιμία των γηπεδούχων αλλά κυρίως την αστοχία των παικτών του Βασίλη Φραγκιά, που στο τελευταίο λεπτό του αγώνα μέτρησαν τρία άστοχα σουτ τριών πόντων και δύο χαμένες βολές.

«Διαβασμένη» η Λάρισα ΚΑΕ μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να χτυπήσει το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-16), ενώ στο δεύτερο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε καλή μέρα τον Μπερχαμενέσκελ πήραν τα ηνία του ματς, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-32 για την ομάδα της Λάρισας.

Οι Λαρισαίοι το πίστεψαν και με εκτελεστή τον Χάρις ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο στο +6 (44-50), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν στο τέταρτο 10λεπτο και με εκφραστή της επίθεσης τον Μαυροκεφαλίδη βρήκαν λύσεις, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Λάρισας ΚΑΕ και πιο ψύχραιμοι πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Ιωνικός (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 14, Μπαρτ 21(1), Χαραλαμπόπουλος 5, Μπατής, Σαφτενάαρ 4, Τζόουνς 12, Λόρενς 3, Κόττας 6, Στιθ 3.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Χάμιλτον 6, Ρέινολντς 5, Χείλαρης 7(1), Μπερχαμενέσκελ 13, Σπυρόπουλος 4(1), Παπαντωνίου 11(2), Φλόιντ, Βαβάτσικος, Παρκς 7, Χάρις 11(3).