![μετεωρ1](https://paidis.com/wp-content/uploads/2022/01/μετεωρ1-624x381.jpg)
Μια νέα δράση, στα πλαίσια υλοποίησης του ετήσιου προγραμματισμού που είχε αποφασιστεί, υλοποίησε το Γυμνάσιο Λύκειο Μακρυχωρίου, εγκαθιστώντας στο χώρο του σχολείου μετεωρολογικό σταθμό.
Η δράση έγινε στο πλαίσιο διάχυσης προγραμμάτων ERASMUS+ που έχουν ολοκληρωθεί επιτυχώς στο σχολείο πρόσφατα. Ο σταθμός αναμένεται να βοηθήσει και τον αγροτικό κόσμο του χωριού, όσον αφορά τον προγραμματισμό των εργασιών τους.
Η εγκατάσταση του έγινε με τη βοήθεια του ερασιτέχνη μετεωρολόγου Π. Αρχοντή ο οποίος ενημέρωσε και τους μαθητές για την λειτουργία του.