Ασημένια παραολυμπιονίκης η Λαρισαία Λήδα – Μαρία Μανθοπούλου

Η Λαρισαία αθλήτρια Λήδα-Μαρία Μανθοπούλου πραγματοποίησε την κούρσα της ζωής της στο “Stade de France”. Η 19χρονη τερμάτισε σε 12.49 τα 100 μέτρα κατηγορίας T38 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Όλα αυτά στην πρώτη της παρουσία στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του πλανήτη.

Χρυσή Παραολυμπιονίκης στο αγώνισμα αναδείχθηκε η Κολομβιανή Τατιάνα Παλομέκε που έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ, τερματίζοντας σε 12.26. Το χάλκινο κατέκτησε η επίσης Κολομβιανή Νταριάν Χιμένες με 12.53.

Δείτε τη συγκλονιστική κούρσα:

Η 19χρονη σπρίντερ παρέλαβε το αργυρό μετάλλιο που κατέκτησε στον τελικό των 100 μέτρων κατηγορίας T38 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η Λήδα-Μαρία Μανθοπούλου πραγματοποίησε την κούρσα της ζωής της στο “Stade de France”. Η 19χρονη τερμάτισε σε 12.49 τα 100 μέτρα κατηγορίας T38 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Όλα αυτά στην πρώτη της παρουσία στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση του πλανήτη.