![αναστασοπ](https://paidis.com/wp-content/uploads/2015/06/-e1433869428461.jpg)
Οπως μαθαίνουμε στη Λάρισα οι αποσπάσεις στους φορείς, μετά από εισήγηση της Περιφερειακής Διευθύντριας στα Υπηρεσιακό Συμβούλια, για πρώτη φορά, έγιναν με κριτήρια: τυπικά προσόντα και κοινωνικά με την εξής σειρά: υγείας, τριτεκνίας, απόστασης, κυκλικότητας (όχι πάντα οι ίδιοι).
Οι αποφάσεις πάρθηκαν ομόφωνα απ’ όλα τα μέλη των Υπηρεσία κών Συμβουλίων (ΑΠΥΣΠΕ/ΑΠΥΣΔΕ). Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αποσπάσεις ήταν λιγότερες από τις προτεινόμενες και στις ειδικότητες που παρατηρείται έλλειψη στα σχολεία όπως Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, Φυσικοί, Χημικοί και Δάσκαλοι περιορίστηκαν στις απολύτως αναγκαίες.