![vas10468](https://paidis.com/wp-content/uploads/2016/10/VAS10468-678x381.jpg)
Με την πρέπουσα λαμπρότητα και παρουσία πλήθους κόσμου και εκπροσώπων των αρχών γιορτάστηκε σήμερα στον Τύρναβο η εθνική επέτειος με τις εκδηλώσεις να κορυφώνονται με την παρέλαση της μαθητιώσας και στρατευμένης νεολαίας.
Η επίσημη δοξολογία εψάλη ενώ στη συνέχεια εψάλη επιμνημόσυνη δέηση για τους πεσόντες και έγινε κατάθεση στεφάνων. Τηρήθηκε 1΄ σιγή στη μνήμη των πεσόντων νεκρών και τέλος η Φιλαρμονική του Δήμου Τυρνάβου ανέκρουσε τον εθνικό ύμνο.
Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο εκπαιδευτικός του ΕΠΑΛ Τυρνάβου Ιωάννης Τούσιας.
Στην παρέλαση που παρακολούθησε πλήθος κόσμου πήραν μέρος οι μαθητές των δημοτικών, των γυμνασίων, του λυκείου και του ΕΠΑΛ Τυρνάβου, ο σύλλογος Ποντίων και στρατιωτικό τμήμα, ενώ την παρέλαση άνοιξε η φιλαρμονική του δήμου.
Φωτο: photorama Κωνσταντίνα Γκουλέτσα