ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ

Πρώτο… τζάμπολ αύριο Πέμπτη σε ένα πρωτόγνωρο Eurobasket καθώς το τουρνουά του 2017 διεξάγεται από 31 Αυγούστου μέχρι 17 Σεπτεμβρίου σε τέσσερις χώρες: Φινλανδία, Ρουμανία, Ισραήλ και Τουρκία.

Η «επίσημη αγαπημένη» μετέχει σε όμιλο του Ελσίνκι μαζί με την Πολωνία, τη Γαλλία, την Ισλανδία, τη Σλοβενία και φυσικά την οικοδέσποινα Φινλανδία.

Τη διοργάνωση έχει αποκτήσει αποκλειστικά η ΕΡΤ, που έκλεισε για τέσσερα χρόνια τις διεθνείς μπασκετικές διοργανώσεις με τη συμμετοχή της Εθνικής (Eurobasket, Mundobasket, προκριματικά, προολυμπιακά τουρνουά).

Τα παιχνίδια της ομάδας του Κώστα Μίσσα θα τα βλέπουμε, όπως τις pre και post game εκπομπές, όλα στην ΕΡΤ1 και όλα τα άλλα παιχνίδια που θα μεταδοθούν εν Ελλάδι, θα τα δείξει η ΕΡΤ2 ενώ 6-7 Σεπτεμβρίου θα υπάρξει παράλληλη μετάδοση αγώνων, για τις τελευταίες αγωνιστικές των ομίλων.

Και, επειδή πέφτουν και τα ματς της ποδοσφαιρικής Εθνικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ, τις ίδιες ημερομηνίες, την Πέμπτη 31 Αυγούστου το Ισλανδία – Ελλάδα διεξάγεται στις 16:30 και το ποδοσφαιρικό Ελλάδα – Εσθονία (από ΣΚΑΪ αλλά και Cosmote TV) στις 21:45. Ιδιες ώρες και την Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου: 16:30 μπάσκετ ενάντια στους Σλοβένους, 21:45 ποδόσφαιρο ενάντια στους Βέλγους. Οπότε, χωρίς ζάπινγκ…!

Πέμπτη 31 Αυγούστου
13:45Σλοβενία – ΠολωνίαΕΡΤ2
16:30Ισλανδία – ΕΛΛΑΔΑΕΡΤ1
20:00Γαλλία – ΦινλανδίαΕΡΤ2
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου
15:00Ουγγαρία – ΚροατίαΕΡΤ2
17:45Ισπανία – ΜαυροβούνιοΕΡΤ2
21:00Τουρκία – ΡωσίαΕΡΤ2
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
13:45Πολωνία – ΙσλανδίαΕΡΤ2
17:00Ρωσία – ΣερβίαΕΡΤ2
16:30ΕΛΛΑΔΑ – ΓαλλίαΕΡΤ1
20:00Φινλανδία – ΣλοβενίαΕΡΤ2
Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
16:30Σλοβενία – ΕΛΛΑΔΑΕΡΤ1
20:00Φινλανδία – ΠολωνίαΕΡΤ2
Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου
15:00Ουγγαρία – ΤσεχίαΕΡΤ2
17:45Μαυροβούνιο – ΚροατίαΕΡΤ2
21:00Σερβία – ΤουρκίαΕΡΤ2
Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
13:45Ισλανδία – ΣλοβενίαΕΡΤ2
16:30Πολωνία – ΓαλλίαΕΡΤ1
17:45Κροατία – ΙσπανίαΕΡΤ2
20:00ΕΛΛΑΔΑ – ΦινλανδίαΕΡΤ1
Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου
14:45Σλοβενία – Γαλλία και Γερμανία – Λιθουανία *ΕΡΤ2
17:30ΕΛΛΑΔΑ – ΠολωνίαΕΡΤ1
17:30Γεωργία – ΙταλίαΕΡΤ2
20:45Φινλανδία – Ισλανδία και Ισραήλ – Ουκρανία *ΕΡΤ2
Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου
14:30Τσεχία – Κροατία και Ρωσία – Μ. Βρετανία *ΕΡΤ2
17:15Βέλγιο – Σερβία και Ουγγαρία – Ισπανία *ΕΡΤ2
20:45Λετονία – Τουρκία και Μαυροβούνιο – Ρουμανία *ΕΡΤ2
Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου
14:30Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
17:15Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
20:45Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου
12:30Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
15:15Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
18:45Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
21:30Αγώνας, φάση των «16»ΕΡΤ2
Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου
18:45ΠροημιτελικόςΕΡΤ2
21:30ΠροημιτελικόςΕΡΤ2
Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου
18:45ΠροημιτελικόςΕΡΤ2
21:30ΠροημιτελικόςΕΡΤ2
Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου
21:30ΗμιτελικόςΕΡΤ2
Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου
21:30ΗμιτελικόςΕΡΤ2
Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου
17:00Μικρός τελικόςΕΡΤ2
21:30ΤελικόςΕΡΤ1

* Σε παράλληλη μετάδοση.

** Σε όσα νοκ άουτ μεταδίδεται αγώνας της Εθνικής, θα τον μεταδώσει η ΕΡΤ1.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ Paidis.com