ΛΥΤΡΩΘΗΚΕ ΣΤΟ 90’ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Στην 3η θέση της βαθμολογίας υποχώρησε ο Απόλλωνας Λάρισας, που καρδιοχτύπησε τους οπαδούς του στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της FL με αντίπαλο τον Εργοτέλη, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 2-2 στην εκπνοή του αγώνα.

Συναρπαστικό το παιχνίδι της Φιλιππούπολης, με τους Κρητικούς να αιφνιδιάζουν τον Απόλλωνα μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Μανουσάκης με ψύχραιμο πλασέ νίκησε το Μαντζάρη για το 0-1, ενώ οι παίκτες τους Μπελά βρήκαν στη συνέχεια ρυθμό και έφτασαν στην ισοφάριση στο 40’, με το Μπραμπίγια να νικά τον Κατσιμήτρο για το 1-1.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μπουρσέλης απείλησε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον κίπερ του Απόλλωνα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια (54’), ενώ η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 58’, όταν ο Σκούπρας έπιασε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ.

Οι του Εργοτέλη προηγήθηκαν εκ νέου στο 68’ με τέρμα του Τσέλιου, που αμφισβητήθηκε έντονα ως οφσάιντ, ενώ στο 87’ οι Φιλιππουπολίτες είδαν το σουτ του Λίταινα να μην βρίσκει στόχο με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη!

Στο… ροντέο των τελευταίων λεπτών ο Μαντζάρης έκανε την απόκρουση του αγώνα λέγοντας «όχι» στο Ροβίθη (89’) και στο 90’ ο αρχηγός του Απόλλωνα Χατζής έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη για το 2-2.

Στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τον Απόλλωνα να κοιτά την επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τα Τρίκαλα, με στόχο την επιστροφή του στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Απόλλων Λάρισας (Aριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Μπραμπίγια, Λουκάο, Λίταινας (88′ Λούκας), Μαρκολίνο (84′ Γκουντρουμπής), Πολέτο (79′ Τασιούλης).

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης (90’+4 Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους, Τσέλιος, Οικονόμου, Μανουσάκης (84′ Καπνίδης), Ιατρούδης, Κουάτενγκ (60′ Ροβίθης).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ηρακλής – ΑΟΧ/Κισσαμικός 0-0

Αήττητος Σπάτων – Απόλλων Πόντου 0-3 (α.α.)

* Η ομάδα του Αήττητου Σπάτων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα λόγω εκπρόθεσμου Μετοχικού κεφαλαίου

** Το μεταξύ τους παιχνίδι Εργοτέλης – Σπάρτη κατοχυρώθηκε με 3-0 υπέρ των Κρητικών, ενώ από την Σπάρτη αφαιρέθηκαν και τέσσερις βαθμοί