![leips1](https://paidis.com/wp-content/uploads/2016/02/leips1-e1455055177333.jpg)
Με κατάνυξη και κάθε εκκλησιαστική μεγαλοπρέπεια, παρουσία ιερού κλήρου, πολιτικών αρχών και πλήθος πιστών έγινε χθες στη Λάρισα και την ιστορική ενορία των Αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων η υποδοχή τεμαχίων ιερών λειψάνων των Αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων και της Αγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης ως ευλογία από μονή του Αγίου Όρους.
Η υποδοχή των Τιμίων Λειψάνων πραγματοποιήθηκε στα προπύλαια του ναού από το Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιγνάτιο, ο οποίος χοροστάτησε και στο Μέγα Πανηγυρικό Αρχιερατικό Εσπερινό που ακολούθησε.
Ε.Π.