ΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΣΕ ΗΤΤΑ ΤΗΝ ΑΕΛ

Μια διαιτητική απόφαση 3’’ πριν το τέλος του αγώνα υποχρέωσε σε ήττα την ΑΕΛ για το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, αφού στο κλειστό της Νεάπολης έπαιξε στα ίσα το Μαρούσι για να χάσει το ματς με σκορ 82-83 υποβάλλοντας ένσταση με τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι παίκτες της ΑΕΛ πραγματοποίησαν μεστή εμφάνιση στο παρκέ και προηγήθηκαν με 9-0 και 18-2 σχεδόν στα μισά του 10λέπτου, με το Μαρούσι να κάνει την αντεπίθεσή του και  με ένα σερί 14-0 υπέρ του να μειώνει 18-16, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους «βυσσινί» να προηγούνται με 7 πόντους (44-37).

Το τρίτο 10λεπτο βρήκε την ΑΕΛ μπροστά με +3 αλλά αρκετά εκνευρισμένη από σφυρίγματα των διαιτητών, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα το Μαρούσι πέρασε μπροστά, με την ΑΕΛ να μειώνει σε 82-83 42’’ πριν το φινάλε, ωστόσο οι διαιτητές της στέρησαν την ευκαιρία να εκδηλώσει την τελευταία της επίθεση καθώς δεν υπέδειξαν καταφανέστατο φάουλ πάνω στο Γκιουλέκα 3΄΄ πριν τη λήξη!

Η μη υπόδειξη του φάουλ βρήκε παίκτες, προπονητικό τιμ και παράγοντες να διαμαρτύρονται και το Μαρούσι να πανηγυρίζει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-37, 67-64, 82-83.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 10, Παπαχρήστος 4, Κατσαρές 9(2), Ναούμης 13(3), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 8, Σαριμπαλίδης 17(4), Γκιουλέκας 13, Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 3.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός, Μπάκας 6, Ξύδας 16(2), Ντακούλιας 18(2), Στούκας 11(3), Σουρλής 1, Παπαγεωργόπουλος 16, Μιχαλούτσος 13.