ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ 10.000 ΧΛΜ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Ο ΝΙΚΟΣ ΤΣΙΚΟΥΡΑΣ

Δεύτερος πίσω από τον Ιταλό Jacopo Butturini βρέθηκε στο σημερινό νυχτερινό αγώνα δρόμου της Θεσσαλονίκης ο Τυρναβίτης πρωταθλητής Νίκος Τσικούρας που φαίνεται να ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον κράτησε μακριά από τον αυθεντικό μαραθώνιο της Αθήνας και για μια ακόμη φορά πιστοποίησε την κλάση και τη φόρμα του. Μάλιστα έχασε τον αγώνα για μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα!

Στις γυναίκες πρώτευσε η νεαρή Ελληνίδα αθλήτρια, Κάλλια Σκαρπέτη.

O Butturini είναι ένας επαγγελματίας τριαθλητής από την Ιταλία, που πήρε τη νίκη στους άνδρες με 33:05. Μάλιστα είναι αθλητής του ολυμπιονίκη Στέφανο ΜπαλντΊνι που κέρδισε τον μαραθώνιο στην Αθήνα το 2004. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Nίκος Τσικούρας με 33:09, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κώστας Πανταζής με 33:31.

Όσον αφορά τις γυναίκες, η Κάλλια Σκαρπέτη έκανε τη διαφορά με 37:21, χρησιμοποιώντας τον αγώνα ως προετοιμασία για τη συνέχεια. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε η Ελένη Κοζανίτη με 41:58, ενώ τρίτη έκοψε το νήμα η Πολίνα Ευθυβουλου με χρόνο 45:21.