Η ΗΤΤΑ ΣΤΗ ΔΡΑΜΑ ΕΦΕΡΕ «ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Συγκάτοικους στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα απέκτησε ο Απόλλωνας Λάρισας μετά την ήττα του στη Δράμα από την τοπική Δόξα με 2-0, αφού Παναχαϊκή και Απόλλωνας Πόντου ισοβαθμούν πλέον με την ομάδα της Φιλιππούπολης, που «σκόνταψε» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της FL.

Το παιχνίδι «στράβωσε» νωρίς για τους Απολλωνιστές, που παίζοντας με απουσίες (δεν αγωνίστηκαν οι Σουλιώτης και Ράμος λόγω καρτών, ο τραυματίας Πολέτο και ο Γαρυφαλλόπουλος που στρατεύτηκε) βρέθηκαν από το 1ο κιόλας λεπτό του αγώνα να κυνηγούν το σκορ, αφού δέχτηκαν γκολ… από τα αποδυτήρια, με τον Κρητικό να νικά με σουτ το Μαντζάρη για το 1-0.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να συνέλθει και στο 16’ ο Μένκα σταμάτησε τον Τασιούλη, ενώ στην επανάληψη Λίταινας (55’) και Λουκάο (63’) απέτυχαν να ισοφαρίσουν για τους φιλοξενούμενους.

Η αποβολή του προπονητή της Δόξας στο 65’ για έντονες διαμαρτυρίες προς το διαιτητή αποσυντόνισε προσωρινά τους Δραμινούς, χωρίς ο Απόλλωνας να μπορέσει να εκμεταλλευτεί τη συγκυρία, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 80’ όταν ο Κρουθ βρέθηκε τετ α τετ με το Μαντζάρη και δεν αστόχησε γράφοντας το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δόξα Δράμας (Δημήτρης Σπανός): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης, Ανδρέου, Πατράλης, Μακρής, Μάρτινς (90+2′ Σαμπανίδης), Κρητικός (68′ Κρουθ), Μπαϊκαρά, Πέρεθ (61′ Ρουγκάλας).

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης (71′ Γκουντρουμπής), Κοντοές (46′ Αγιώτης), Καρατάσιος, Χατζής, Λίταινας (77′ Ζίκο), Μαρκολίνο, Τασιούλης, Μπραμπίγια, Λουκάο.

16. Αιγινιακός 13

** Η ομάδα του Αήττητου Σπάτων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα λόγω εκπρόθεσμου Μετοχικού κεφαλαίου