ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ Η ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες της η Λάρισα ΚΑΕ, που στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 υποχρεώθηκε σε ήττα στο κλειστό της Νεάπολης από τον Ηρακλή με σκορ 74-87.

Εμφανώς κουρασμένοι από το εμβόλιμο ματς κυπέλλου και με τον Παπαντωνίου προερχόμενο από τραυματισμό οι παίκτες του Β. Φραγκιά βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ απέναντι σε έναν καλύτερο Ηρακλή που στο δεύτερο 10λεπτο έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +12, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον «Γηραιό» στο +5 και τη Λάρισα να «ροκανίζει» τη διαφορά.

Ένα γρήγορο 7-2 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, πριν Ρέινολντς και Παρκς γράψουν το 54-50 «σηκώνοντας» το γήπεδο και πιέζοντας ακόμη περισσότερο τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο η αποχώρηση του Παπαντωνίου λόγω κόπωσης (κράμπες) και η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων έφεραν ένα επί μέρους σκορ 2-7 υπέρ τους, για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (59-60).

Η ομάδα του Καστρίτη βρήκε λύσεις και πολύτιμους πόντους από τους Χάνλαν και Σούλερ στο τελευταίο 10λεπτο, ο πάγκος της Λάρισας δεν απέδωσε ανάλογα και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)

ΔΡΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ

Αξίζει να σημειωθεί πως στο περιθώριο του αγώνα η Λάρισα ΚΑΕ σε μια αξιόλογη πρωτοβουλία διοργάνωσε κοινή δράση με τον Σύλλογο Καρκινοπαθών Λάρισας, με τους εθελοντές του συλλόγου να μοιράζουν ενημερωτικά φυλλάδια για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού.

Παίκτες, προπονητές και φίλαθλοι φόρεσαν το χαρακτηριστικό ροζ κορδελάκι, ενώ στην κεντρική Θύρα του γηπέδου στήθηκε stand ενημέρωσης.