ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Η ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό της Νεάπολης, όπου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της BL η ΚΑΕ Λάρισα μετά από συναρπαστικό παιχνίδι υποχρεώθηκε σε ήττα από την ΑΕΚ με σκορ 76-86.

Ένα καταστροφικό πρώτο 10λεπτο για τους παίκτες του Β. Αγγέλλου ήταν αρκετό στην ΑΕΚ, που άνοιξε την «ψαλίδα» πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +15, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται να «κυνηγούν» το σκορ καταφέρνοντας να «μαζέψουν» τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας στο 34’ στους 4 πόντους (67-71) και επιστρέφοντας από το -20!

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά «έσπαζε καρδιές», στα 48’’ το 3ποντο του Παπαντωνίου βρήκε στόχο για το 76-84, ωστόσο η Λάρισα πλήρωσε την καθυστερημένη αντίδρασή της, με την ΑΕΚ ψύχραιμη να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη και την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χίκι 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρας 9 (3/8 τρίποντα), Μπερχανεμέσκελ 6 (4 ασίστ), Χάρις 2, Παρκς 21 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός 2, Τσιλούλης, Σπυρόπουλος, Φλόιντ 6, Παπαντωνίου 17 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Τσιρογιάννης.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 28 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 6, Σαντ-Ρος 11 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 7 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 8 (2), Κακλαμανάκης, Γκίκας 2, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 3 (5 ριμπάουντ).