ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Ανταγωνιστική παρά τις απουσίες (Βαβάτσικος, Τσιλούλης) εμφανίστηκε η ΚΑΕ Λάρισα στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας, όπου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 μετά από εκπληκτική εμφάνιση πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» απέναντι στον Προμηθέα επικρατώντας με σκορ 62-76.

Μετά από ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα που είχε σαν αποτέλεσμα να κυνηγούν το σκορ (9-2) οι παίκτες του Β. Αγγέλου κατάφεραν να περιορίσουν τον Προμηθέα και να κλείσουν το 10λεπτο στο -1 (15-14), ενώ με εξαιρετικούς τους Φλόιντ-Χίκι στην άμυνα και τον Παπαντωνίου «ζεστό» από τα 6.75 (3/3 τρίποντα) έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (32-34).

Αντέχοντας στην πίεση του Προμηθέα και με άμυνες για σεμινάριο η Λάρισα ΚΑΕ παίζοντας χωρίς τον Παρκς που έμεινε στα… πιτς «φορτωμένος» με 4 φάουλ προηγήθηκε με 51-57 με το τέλος της τρίτης περιόδου, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες και από τον Σπυρόπουλο που ήρθε από τον πάγκο.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο, με τη Λάρισα να ανοίγει την ψαλίδα (51-61 στα 7’12’’), τον Προμηθέα να μειώνει στο τρίποντο (60-63), τον εκπληκτικό Σπυρόπουλο να απαντά με μεγάλο σουτ για το 60-66 (4’12’’) και τους Λαρισαίους να αντέχουν στην πίεση και με επιμέρους σκορ 2- 13 να πανηγυρίζουν στο τέλος μια πεντακάθαρη νίκη με 14 πόντους διαφορά απέναντι στον 2ο της βαθμολογίας!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Μπαμπ, Μάντζαρης 13 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Φίλερ 7 (1),Ρόμπινσον 8 (2), Έλις 8 (4 ριμπάουντ).

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 7 (1), Ρας 20 (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1), Παπαντωνίου 9 (3) (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παρκς 6 (9 ριμπάουντ), Χίκι 14 (9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χίλαρης, Μαραγκός 2, Σπυρόπουλος 7 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φλόιντ 8 (8 ριμπάουντ).

ΦΩΤΟ: ΚΑΕ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ