«ΕΜΦΡΑΓΜΑ» ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ

Χωρίς τον Κεν Μπράουν αγωνίστηκε η ομάδα

Παιχνίδι παραμονής στην κατηγορία έδωσε στο ΔΑΚ «Μ. ΚΟΥΣΗΣ» του Αγρινίου η ΚΑΕ Λάρισα, που στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League αντιμετώπισε το Μεσολόγγι χωρίς τον Μπράουν στη σύνθεσή της, για να γνωρίσει την ήττα με σκορ 79-77 μετά από τρίποντο που δέχτηκε στην εκπνοή του αγώνα.

Παρά το σημαντικό πλεονέκτημα των +26 πόντων και της νίκης του πρώτου γύρου (84-58) οι παίκτες του Ν. Παπανικολόπουλου εμφανίστηκαν νευρικοί και άστοχοι στο παρκέ, ωστόσο κόντρα στην κακή εμφάνιση και τα άσχημα ποσοστά (2/9 σουτ) κατάφεραν να προηγηθούν με βραχεία κεφαλή στο 10λεπτο, με τους γηπεδούχους το ίδιο νευρικούς να μην παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα και το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 35-35.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το Μεσολόγγι επιχείρησε να πάρει τα ηνία και έχτισε μια διαφορά κλείνοντας το 10λεπτο στο +5 με απίστευτο τρίποντο του Γκότσερ από το κέντρο του γηπέδου, ενώ στην τέταρτη περίοδο και με το ταμπλό να δείχνει 76-70 η Λάρισα είχε τα ψυχικά αποθέματα και τρέχοντας ένα σερί 7-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (76-77), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρίποντο του Χατζηνικόλα στην εκπνοή πήραν τη νίκη με σκορ 79-77.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως επιβεβαιώνοντας πλήρως το ρεπορτάζ του paidis.com η Λάρισα αγωνίστηκε χωρίς τον Κεν Μπράουν, δίχως μέχρι ώρας να έχουν γίνει γνωστοί οι λόγοι του «διαζυγίου».

Οι νεοφώτιστοι στη Λίγκα έπιασαν στις πέντε νίκες την ΚΑΕ Λάρισα, που πάντως κράτησε το +26 (84-58) του αγώνα του πρώτου γύρου και θα υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-35, 61-56, 79-77

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2, Γκότσερ 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις, Σαχπατζίδης 8 (3/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Λάιονς 14 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 18 (6/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χατζηνικόλας 11 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γράβας 2, Σταματογιάννης, Όστοϊτς

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 7 (3/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουόσπαν 13 (4/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), Καμπερίδης 3 (1), Μούρτος 8 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκόρντον 12 (4/7 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Χάγκινς, Ουάσινγκτον 13 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας 4, Καμάρας, Παπαδάκης 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)