ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΥΡΝΑΒΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΥ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

TYR3Μπορεί η μέχρι σήμερα πορεία του Τυρνάβου στο πρωτάθλημα της Football League να μην είναι αυτή που περιμένουν διοίκηση, προπονητής και φίλαθλος κόσμος στο κύπελλο όμως η πορεία της ομάδας είναι εκπληκτική. Ετσι μετά την ισοπαλία με την Καλλονή στην πρεμιέρα των ομίλων εκτός έδρας η ομάδα του Αγγελου Διγκόζη πέτυχε σήμερα νίκη επί του Αιγινιακού στο Αλκαζάρ,

θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκρισή της στους 16 της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Τυρνάβου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να φτάσουν στο γκολ, κάτι που πέτυχαν στο 45′ με ένα καταπληκτικό σουτ του Ότα, ύστερα από σέντρα του Σκαθαρούδη.

Η ομάδα της Πιερίας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε να ισοφαρίζει στο 58′ με καρφωτή κεφαλιά του Δεμηρτζόγλου.

TYR2Όμως και πάλι ο Ότα ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο αφού με δυνατό σουτ στο 72’ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μένκα και έγραψε το 2-1.

Η ομάδα του Τυρνάβου κράτησε τα η μία του αγώνα στο τελευταίο 20λεπτο παράτο γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σολφερίνο στο 74′.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Άγγελος Διγκόζης):  Πρίφτης, Σιάτρας, Καραμανλής, Χαλούλος, Μπράνκοβιτς, Παληγεώργος (61′ Στεργιανός), Ντατίδης, Γεωργίου, Σκαθαρούδης (66′ Μιλουτίνοβιτς), Οτα  (78′ Σαμαράς), Σολφερίνο

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Αλέκος Θεοδωρίδης): Μένκα, Αραμπατζής, Μπάρος, Τέλλος, Γεωργίου, Ζούρκος, Φαμπίνιο (89′ Καζάκης), Δεμηρτζόγλου (71′ K. Aχαλινόπουλος), Πέντα, Πόποβιτς (71′ Ναουμτσέφσκι), Μπλάζεκ

Διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας), βοηθοί: Δόσκορης, Δουδούμης (Φθιώτιδας)