ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΤΥΡΝΑΒΟΥ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε σήμερα το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος βόλεϊ νεανίδων με νικήτρια την ομάδα του Ηρακλή Κηφισιάς

WP_20150308_066Ο Ηρακλής Κηφισιάς κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων, το φάιναλ φορ του οποίου φιλοξενήθηκε στον Τύρναβο καθώς επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης στον συναρπαστικό τελικό τα διοργάνωσης. Αν και ο αγώνας έμοιαζε να εξελίσσεται σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε πολύ εύκολα με 2-0, τελικά η ομάδα της Κηφισιάς έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου τίτλου της ιστορίας της με (2009 και 2011 οι προηγούμενες επιτυχίες) με περιπετειώδη τρόπο καθώς η Ηλιούπολη έκανε μια φοβερή ανατροπή η οποία όμως έμεινε στη μέση.

Η Ηλιούπολη μετά τη νίκη – θρίλερ επί της Ελπίδας στον ημιτελικό, στο σημερινό ματς στην αρχή του αγώνα δεν μπόρεσε να δείξει το καλό της πρόσωπο κι αυτό εν πολλοίς οφείλεται στα πολλά προβλήματα που δημιούργησε το σερβίς του Ηρακλή Κηφισιάς.

Με την υποδοχή της Ηλιούπολης να βγάζει εκτός επίθεσης το μεγάλο της όπλο που ήταν οι κεντρικές, ο Ηρακλής Κηφισιάς στο πρώτο σετ μετέτρεψε το 10-9 σε 16-9 και το 16-12 σε 21-12 φτάνοντας εύκολα στο 1-0.

WP_20150308_043Η ομάδα του Στέφανου Πολύζου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ σετ αποκτώντας νωρίς μια διαφορά (11-7) για να φτάσει σχετικά εύκολα στο 20-12 και στο 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τον Ηρακλή να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να προηγείται με 6-1, 13-3 και 16-8. Όλα έδειχναν ότι ο τελικός όδευε προς το τέλος του, όμως η Ηλιούπολη

WP_20150308_063από εκείνο το σημείο και μετά θύμισε την ομάδα του ημιτελικού και εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση του Ηρακλή πέτυχε μια απίστευτη ανατροπή. Αρχικά πλησίασε σε 16-12, ενώ το 22-17 έγινε 22-22 με συνεχόμενα μπλοκ από την Πατεράκη. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-22 με χαμένο σερβίς κι αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος του καθώς ακολούθησε χαμένο σερβίς και δύο κόντρα επιθέσεις της Ηλιούπολης για το εκπληκτικό 23-25.

Τα σετ: 25-15, 25-13, 23-25, 25-23

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

WP_20150308_050Η Ηλιούπολη με την ψυχολογία υπέρ της παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 4-1, προηγήθηκε με 11-16 και έδειξε ικανή να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, όμως η άνοδος της Γκρέκα επέτρεψε στον Ηρακλή να ροκανίσει τη διαφορά (14-16, 18-19) και να προηγηθεί με 20-19 φτάνοντας στο 24-22 με επίθεση της Γκρέκα. Η Ηλιούπολη μείωσε σε 24-23 όμως στην επόμενη φάση η Ευθυμιοπούλου κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση για να πάρει το σετ και τον τίτλο ο Ηρακλής Κηφισιάς.

Η περσινή πρωταθλήτρια Ελπίδα Αμπελοκήπων κατέκτησε την 3η θέση στο final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων που φιλοξενείται στον Τύρναβο καθώς στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 επικράτησε της ΕΑ Λάρισας με 3-0.

Η ΕΑΛ παρά την απουσία της Μπέη (τραυματίστηκε στον χθεσινό ημιτελικό με τον Ηρακλή Κηφισιάς), στα δύο πρώτα σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία της Ελπίδας.

Η ομάδα των Αμπελοκήπων ανέτρεψε το εις βάρος της 12-17 στο α’ σετ και το κατέκτησε με λάθος της ΕΑΛ, ενώ στο β’ σετ η ΕΑΛ μετέτρεψε το 19-16 σε 20-20 όμως σε εκείνο το σημείο κόλλησε και δέχθηκε ένα σερί 5-0 για να τελειώσει το σετ.

Στο τρίτο σετ η Κατερίνα Παπάζογλου με ένα φοβερό σερί από τη γραμμή του σερβίς πήγε το σκορ στο 6-0, χωρίς ποτέ η ΕΑΛ να μπορέσει να επιστρέψει στο ματς.

WP_20150308_004Γιώργος Χρυσομαλλίδης: «Καταφέραμε να ξεπεράσουμε την απογοήτευση του χαμένου ημιτελικού. Μπήκανε πιο φρέκοι, πιο ανανεωμένοι και με περισσότερη πίστη και πήραμε τη νίκη σχετικά εύκολα. Η 3η θέση είναι επιτυχία για τα κορίτσια με την έννοια ότι δεν είχαμε πολλές προπονήσεις, αλλά πήραμε τον τίτλο στην Θεσσαλονίκη που ήταν κάτι πολύ δύσκολο κι εδώ στο Final 4 χάσαμε στις λεπτομέρειες τον ημιτελικό».

Πέτρος Πνάκας: «Ο αγώνας κύλησε όπως και ο ημιτελικός με την Κηφισιά, αφού χάσαμε δύο σετ στις λεπτομέρειες και μετά δεν είχαμε δυνάμεις για να συνεχίσουμε. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ομάδα μου καθώς οι περισσότερες αθλήτριες μας είναι Κορασίδες, οι οποίες πήραν πολλές εμπειρίες και στο μέλλον θα είμαστε ακόμη καλύτεροι»

Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-7
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Νώτη, Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Κουτούλα, Σουπιώνη –λ / Δροσοπούλου, Πανταζή, Δάκου, Αμπεριάδου, Καρακατσιάνη,

ΕΑΛ (Πνάκας): Σταυροθεωδόρου, Παπακώστα, Δούρου, Τάση, Γεροκώστα, Κοντονάσιου, Τσουκαλά –λ / Γεωργάκα, Ζιάγγα, Στατίρη, Γίτση