«ΒΑΡΙΑ» ΤΡΙΑΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Μπροστά σε 8.000 φιλάθλους και ανάμεσά τους πάνω από 1.500 Λαρισαίους που αψήφησαν το… 15ευρω για να υποστηρίξουν την ομάδα τους δημιουργώντας μια εξαιρετική ατμόσφαιρα στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, η ΑΕΛ είδε τα πάντα να… στραβώνουν από νωρίς και αποχώρησε ηττημένη από τον ΑΟΤ με σκορ 3-0 αποκτώντας συγκάτοικο στην κορυφή της Football League.

Τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο πρώτο τέταρτο, με τους Ριζογιάννη-Στεφάνοβιτς να απειλούν την εστία του Ξενοδόχοβ, που έδειξε την κλάση του στη φάση του 14’ όταν η μπάλα βρήκε και το δοκάρι πριν καταλήξει κόρνερ, ενώ ευτύχησαν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από πάσα του Κουσκουνά, ο Ριζογιάννης μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε το γκολκίπερ της ΑΕΛ γράφοντας το 1-0, την ώρα που δυο λεπτά νωρίτερα ο Μπόγιοβιτς προ κενής εστίας και μετά από σέντρα του Ροβίθη και λάθος της άμυνας απέτυχε να βάλει μπροστά στο σκορ τους «βυσσινί»!

Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΟΤ να έχει επικρατήσει πλήρως στο χώρο του κέντρου, με την ΑΕΛ εκτός του 1-0 να καλείται να διαχειριστεί και το αριθμητικό μειονέκτημα καθώς από το 41’ αναγκάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ρέντζα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις της «βυσσινί» κερκίδας, αλλά και την ολιγόλεπτη διακοπή του ματς από το Φωτιάδη προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες συστάσεις στους οπαδούς.

Με το Ροβίθη να δίνει τη θέση του στο Ζέρη και το Μαρουκάκη να αντικαθιστά το Ναγιάρ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στα Τρίκαλα, με την ΑΕΛ να απειλεί εκτός περιοχής, ωστόσο η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 49’ και πάλι για τον ΑΟΤ, όταν ο κινητικότατος Κουσκουνάς, μετά από σέντρα του Ναβάρο, έστειλε με προβολή τη μπάλα άουτ.

Η ατομική ενέργεια του Μαρουκάκη στο 61’ δεν ανησύχησε ιδιαίτερα το Χιώτη, που μπλόκαρε το σουτ εκτός περιοχής, καθώς 2’ λεπτά αργότερα Στεφάνοβιτς-Μουμίν έπαιξαν το 1-2 με τον πρώτο να πλασάρει και τη μπάλα να καταλήγει για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ, με το Ριζογιάννη να αποτυγχάνει στη συνέχεια της φάσης να σκοράρει για τους Τρικαλινούς.

Το ματς για την ΑΕΛ τελείωσε ουσιαστικά στο 68’ όταν ο Μουμίν βρήκε τον Κουσκουνά στην πλάτη της άμυνας και εκείνος δε λάθεψε γράφοντας το 2-0, με το σκόρερ να ξεκινά από οριακή θέση, σε μια δύσκολη φάση που ξεσήκωσε αντιδράσεις προκαλώντας ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ μόλις 2’ λεπτά νωρίτερα η ΑΕΛ είδε το Μονιάκη να μην μπορεί να συνεχίσει δίνοντας τη θέση του στον Κοντοχρήστο.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο κορυφαίος του γηπέδου Νίκος Κουσκουνάς, ενώ ο Δουκάκης στο 90’ σημάδεψε το δοκάρι του Ξενοδόχοβ αποτυγχάνοντας να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του!

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «βυσσινί» του Σάκη Τσιώλη να δίνουν παράταση στα… πανηγύρια ανόδου και τους Τρικαλινούς να συνεχίζουν να ελπίζουν.