ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ/ΦΑΡΟ

Τεράστιο βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε ο Γυμναστικός Λάρισας/Φάρος, που πανηγύρισε μεγάλη νίκη στα Τρίκαλα επί της τοπικής ομάδας με σκορ 65-74, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πάτησαν γκάζι στο δεύτερο 10λεπτο και με κορυφαίους τους Σάφτενααρ και Παπαντωνίου, πήραν μια σπουδαία νίκη αλλά και μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, ωστόσο η αφύπνιση των «πράσινων» έφερε τη μείωση της διαφοράς με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου (23-20) και με την έναρξη του δεύτερου 10λεπτου ο Γυμναστικός με κεκτημένη ταχύτητα πήρε κεφάλι στο σκορ (36-48), ενώ εξαιρετικές άμυνες και «μυαλωμένα» σουτ στην επίθεση έδωσαν αέρα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους με το κλείσιμο του τρίτου 10λέπτου.

Τα Τρίκαλα επιχείρησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μείωσαν σε 60-64 στο 35’, ωστόσο ο Γυμναστικός άντεξε στην πίεση για να πανηγυρίσει στο τέλος μια μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τέιμς 11 (1/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 11, Τάλτον 15 (2), Μόρις 13 (1), Φιλντς 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Τέγιτς 7.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 7 (0/5 τρίποντα), Σάφτενααρ 19 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 16 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κίλι 8, Παπαμακάριος 8 (2), Μπάντερ 3 (1), Μαραγκός, Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος 4, Φένερ 7 (1).