ΠΡΟΚΡΙΣΗ-ΘΡΙΛΕΡ ΤΗΣ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παιχνίδι για γερά νεύρα το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Νεάπολης, με την ΚΑΕ Λάρισα να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη επί του Άρη με σκορ 68-67, αποκλείοντάς τον από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 0-8, ωστόσο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βρήκαν τα στη συνέχεια ρυθμό και ψαλίδισαν τη διαφορά κλείνοντας το 10λεπτο στο -5 (11-16), ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «κίτρινοι» πάτησαν και πάλι με το γκάζι, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν την επαφή και το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο (23-23).

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το τρίτο 10λεπτο (44-44) προϊδεάζοντας για ένα συναρπαστικό φινάλε, με τον Άρη να δημιουργεί ένα σερί 10-0, τη Λάρισα να απαντά με το ίδιο νόμισμα και τον απίστευτα άστοχο Θρετ (1/10 σουτ) 1.5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος να γράφει με τρεις βολές το 68-67, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, αφού ο Άρης δεν κατάφερε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 7 (1/4 τρίποντα), Θρετ 6 (1/10 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κρουμπάλι 11 (1/6 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4/8 τρίποντα), Φόρτιουν 5 (1), Σπαν 9 (3/5 τρίποντα), Καράμπελας 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5/10 τρίποντα), Χάνλαν 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κώττας 2.

ΦΩΤΟ: ΚΑΕ ΑΡΗΣ